Pastaiga ar Viļņas ceļvedi rokā

Tomas Venclova “Vilnius: City Guide”. Vilnius: R. Paknio leidykla, 2004.

Vilnius

 Nekad nebiju tā īsti izmantojusi tūristu ceļvedi. Šovasar pamēģināju, galvenokārt tāpēc, ka neilgi pirms plānotā brauciena uz Viļņu Svešvalodu bibliotēkā ieraudzīju šīs pilsētas ceļvedi, ko sarakstījis pazīstamais lietuviešu dzejnieks Toms Venclova. Uz vāka solīts iepazīstināt ne tikai ar Viļņas vēsturi, bet arī ar viņa iespaidiem.
 Grāmata nav bieza un ir ērta formāta, lai gan kabatā gluži to neielikt. Taču pārāk smaga. Vienīgais labums, ka biezajam papīram cauri nespīd lapas otrā pusē iespiestās ilustrācijas. To ir daudz, vismaz pa vienai katrā lappusē, visas skaistas un krāsainas. Ja nekur negribas braukt, grāmatu var pārlapot arī mājās.
 Vairāk nekā trešdaļu grāmatas aizņem vēstures izklāsts, kas man radīja iespaidu – Viļņai tomēr būtu jāpieder poļiem. Pārējais teksts īsti apraksta dažādus kultūras un vēstures pieminekļus, galvenokārt baznīcas. Pārāk daudz baznīcu. It kā gandrīz nekā cita tur nebūtu. Un pārāk daudz māju, kurās dzīvojuši 18. un 19. gadsimta zinātnieki, kas varbūt ir svarīgi Lietuvas vēsturē, taču ārzemniekiem viņu uzvārdi patiesi neko neizsaka.
 Viļņas dzīve, spriežot pēc ceļveža, aprāvās padomju varas gados, kad baznīcas izmantoja sekulāriem mērķiem, un pēcāk atsāka ritēt, draudzēm pārņemot atpakaļ dievnamus. Lai gan var saprast šo nepatiku pret padomju laiku (Venclovam 1977. g. atņēma PSRS pilsonību, un viņš emigrēja uz ASV) un vēlmi atjaunot lietu kārtību, nevar nepamanīt, ka daļa baznīcu ir uzceltas vecajās svētvietās, kas bija veltītas lietuviešu jeb pagānu dieviem. Tomēr tiem neviens viņu īpašumus atdot atpakaļ negrasās. Senākos laikos vismaz iejaucās Perkūns un sagrāva katedrāli, kas uzcelta viņa svētnīcas vietā, kā arī dažas citas baznīcas. Rādās, ka Perkūns vispār ir rūpējies par taisnību un bieži svaidījis zibeņus, nosperot, piemēram, medicīnas profesoru Bécu, kurš bija pielicis pirkstu, lai iznīcinātu Lietuvas studentu pagrīdes biedrību “Filomati”, kas 19. gs. sākumā vēlējās panākt Lietuvas un Polijas neatkarību no cariskās Krievijas. Diemžēl mūsdienās Perkūns ir saguris un leišiem jāpaļaujas uz tiesām.
 Dievi nebija palīdzējuši arī Viļņas ebreju kopienai, ko gandrīz pilnībā iznīdēja fašisti. PSRS laikā tika iznīcinātas ebreju kapsētas, kapu pieminekļus izmantoja ēku un tiltu būvniecībā, bet šis fakts grāmatā nav pieminēts.
 Pie Genocīda upuru muzeja (šajā ēkā reiz atradās gan gestapo, gan VDK) bija apskatāma neatkarības cīnītājiem veltīta bērnu zīmējumu izstāde. Palika neomulīgi, redzot skolēnu attēlotos daudzos krievu un vācu kareivjus un padomju vilcienus, kas izbrauc cauri zemnieka sētai. Tur valdīja nevis dzimtenes mīlestības, bet gan naida noskaņa.
 Bija jauki tā staigāt apkārt ar grāmatu rokā un ik pa laikam palasīt. Varētu pat pameklēt kādu Rīgas ceļvedi un atkārtot šo pasākumu tepat. Bet šo tekstu par Viļņu būtu varējis uzrakstīt jebkurš vēsturnieks vai žurnālists. Nebija ne Venclovas personisko piezīmju, ne nostāstu, kas varētu krietni atsvaidzināt tekstu un padarīt pilsētu saismīgāku. Pietrūka arī atsauču uz jaunākiem laikiem un vienkāršās tautas dzīvi. Vārdu sakot, pa pilnam neizmantotu iespēju.

Advertisements

Posted on 10.07.2009, in Angliski and tagged , , , . Bookmark the permalink. 2 komentāri.

 1. macosvalodas

  Brīnišķīgs ieraksts! Un es labprāt Tev pievienotos pastaigā ar Rīgas ceļvedi rokā.

  Like

  • lasitajaspiezimes

   Vispirms jāatrod interesants ceļvedis.
   Es jau kādu laiku domāju arī par pshihoģeogrāfisku dreifēšanu pa Pārdaugavu. Ar gurķmaizītēm kā bērnībā un varbūt kādu algoritmu, piem., nogriezties pa kreisi, ja krustojumā pretī nāk sieviete, pa labi – ja vīrietis. Ja nenāk neviens, iet taisni.

   Like

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: