Un kas būs tālāk?

Kādreiz bija populāri presē publicēt grāmatas turpinājumos. Kā to pašu “Annu Kareņinu”. Krievu lasītāji varēja gadiem ilgi gaidīt, kas notiks tālāk. Šo praksi piekopa arī latviešu žurnālos padomju laikā, piemēram, “Liesmā” bija lasāms “Mehāniskais apelsīns” un samērā iespaidīgs čehu romāns par narkomāniem “Memento”. Visnegaidītākā literatūra parādījās Neredzīgo biedrības žurnālā “Rosme”, kur literārais līdzstrādnieks un vecākais redaktors bija tulkotājs Mārtiņš Poišs. Tur izlasīju Kafkas stāstu “Labošanas darbu kolonijā”. Šaubos, vai daudziem redzes invalīdiem tas patika, un nedomāju, ka mana vecmāmiņa to būtu lasījusi priekšā vectēvam. Tomēr lasīt šo darbu Braila rakstā noteikti ir jābūt īpašam piedzīvojumam.

Šobrīd internetā tiek publicēti vairāki labu rakstnieku darbi turpinājumos.

Izdevniecība “Tor” serializē Korija Doktorova (Cory Doctorow) romānu “Makers”, kas papīra formātā nāks klajā oktobrī. Doktorovs savus darbus izdod ar Creative Commons licenci, tāpēc internetā pavisam likumīgi iespējams lasīt arī citus viņa zinātniskās fantastikas romānus un stāstus.

Ekonomikas krīze skārusi urbānās fantāzijas autoru Timu Pretu (Tim Pratt) un fantāzijas rakstnieci un dzejnieci Keterinu Valenti (Catherynne M. Valente). Viņu dzīvesbiedri ir zaudējuši darbu un citu nespēj atrast. Lai nepaliktu galīgi bez naudas, abi rakstnieki nolēmuši savus jaunākos sacerējumus piedāvāt lasītājiem bez izdevniecību starpniecības.

Tims Prets sarakstījis garstāstu “Bone Shop”, kas iekļaujas sērijā par burvi Mārlu Meisoni un faktiski ir tās sākums. Valentes pusaudžu fantāzijas grāmata “The Girl Who Circumnavigated Fairyland in a Ship of Her Own Making” ir pieminēta viņas romānā “Palimpsest”, par kuru domāju tuvāko nedēļu laikā uzrakstīt šeit.

Lasiet un, ja jums patīk, samaksājiet autoriem, cik uzskatāt par vajadzīgu un varat atļauties!

Advertisements

Posted on 17.07.2009, in Angliski and tagged , , , , , , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: