Vēl viena Tomija Akhtara lieta

Patriks Nīts „Sīko gaismiņu pilsēta”. Rīga: AGB, 2007. No angļu valodas tulkojusi Karīna Tillberga. Oriģinālnosaukums „City of Tiny Lights” (Patrick Neate, 2005).

  Man ļoti patika Patrika Nīta pirmā grāmata „Musunga Džims un dižais virsaitis Taloko” un tās turpinājums „Twelve Bar Blues”. Ar trešo grāmatu „The London Pigeon Wars” jau radās sarežģījumi. Vairākas reizes ķēros tai klāt, līdz beidzot izdevās ielasīties. Sižeta līnija par baložiem izrādījās pat gluži aizraujoša, bet cilvēku savstarpējās attiecības tik saistošas nešķita. Diemžēl „Sīko gaismiņu pilsēta” man kļuva interesanta apmēram divsimtajā lappusē. Spriežot pēc atsauksmēm internetā, diezgan daudziem cilvēkiem šis romāns tomēr ļoti patīk, tāpēc varbūt vaina nav pašā darbā, bet gan manās gaidās un niecīgajās zināšanās par kriketu, kam te ir ļoti liela loma. Visās dzīves situācijās var saskatīt līdzību ar kriketu, no tā var mācīties, bet, ja nepārtraukti jālasa zemsvītras piezīmes, lai uzzinātu, par ko te ir runa, (un arī tās neko daudz nedod) – tas kļūst garlaicīgi.
 Es gribēju, lai grāmata būtu ticama, lai tās tēliem varētu just līdzi kā pirmajās Nīta grāmatās, kur pat sirreālus notikumus varēja pieņemt kā patiesus, bet šoreiz autors ir uzrakstījis satīru, kurā viss ir pārspīlēts, arī detektīvsižets, un galvenais varonis pats apzinās, ka viņa profesionālo iezīmju izcelsme meklējama klasiskajā amerikāņu detektīvliteratūrā. (Viņš labi apzinās arī savu etnisko izcelsmi, proti, ka ir brits ar ugandiešu un indiešu saknēm, un ko tas nozīmē mūsdienu multikulturālajā un terorisma draudu māktajā Lielbritānijā.) Tiesa, darbs ir sanācis gandrīz pravietisks, drīz vien pēc tā iznākšanas Londonu piemeklēja grāmatā minētie biedējošie notikumi, bet atkal – neliekas diez cik ticami, ka to iemesls varētu būt detektīva izdarītais atklājums, kas gan kalpoja par zīmīgu sižeta pavērsienu. Vispār darbība grāmatā ir gana spraiga, vietumis arī asiņaina.
 Viena no Nīta tekstu raksturīgākajām iezīmēm ir prasmīgi izmantoti daudzveidīgi valodas slāņi personāžu runā. Šī grāmata ir uzrakstīta pirmajā personā – ielas slengā. Vēstītājs ir nodzēries un visādi citādi nogājies privātdetektīvs Tomijs Akhtars, kas iekuļas dziļos mēslos, uzcītīgi mēģinot atšķetināt līdz galam lietu, kuru kliente jau uzskata par pabeigtu. Cita svarīga personāža, piecpadsmitgadīgā skarbā tīņa, leksika („Ka man vajag uzvesties kā vecim, ja? Viņa zina, ka tas nebija nekas personisks. Ka es tikai kārtoju lietas, bla-bla-bla. Ierubies?”) vismaz tulkojumā daudz neatšķiras no galvenā varoņa stila, tikai ir piesātinātāka, tāpēc nepārliecina Akhtara izteikumi par grūtībām saprast jauno paaudzi. Pārējie tēli runā pārāk maz vai neizteiksmīgi, lai atmiņā paliktu vēl kāds runas veids, kas būtu atsvaidzinājis lasīšanu.
 Vārdu sakot – grāmata mani īsti nepiesaistīja, bet nevaru teikt, ka tā būtu slikta. Varu to ieteikt tiem, kas grib citādu detektīvromānu, sarkastisku skatījumu gan uz valdību un varas orgāniem, gan to pretiniekiem, kā arī tiem, kas vēlas iejusties mūsdienu Londonas raibajā dzīvē.

Posted on 10.08.2009, in Latviski and tagged , , , . Bookmark the permalink. 4 komentāri.

  1. Arī manī grāmatas, kurās plaši tiek izmantotas kriketa analoģijas rada apjukumu, jo daļu no jokiem vienkārši nespēju uztvert.

    Patīk

  2. Te pat nebija joki kā Adamsam, bet salīdzinājumi ar vienu vai otru spēlētāju, un aptuvena nojausma par spēles noteikumiem ne vella nelīdz. Ļoti britisks gabals.

    Patīk

  3. Atceros, ka S.Kingam bija grāmata “The Girl Who Loved Tom Gordon”, kur sižeta viens no balstiem bija beisbola spēļu radiotranslācijas. Tā kā arī šīs spēles noteikumus, komandas un spēlētājus nezinu un diez vai kādreiz zināšu, tad jutos it kā man puse grāmatas ir vienkārši nolaupīta.

    Patīk

  1. Atpakaļ ziņojums: Gribu krimiķi! Ieteiksiet? « Lasītājas piezīmes

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: