Kā ukrainietei ieprecēties Anglijā

 Marina Levicka „Īsa traktoru vēsture ukraiņu valodā”. No angļu valodas tulkojusi Ieva Elsberga. Rīga: Zvaigzne ABC, 2007. „A Short History of Tractors in Ukrainian”, 2005.

 Pēdējās pāris nedēļas, laimīgi dzīvojot gandrīz pilnībā bez datora (necerēti uzradās tik daudz laika mājsaimniecībai un citām nodarbēm), lasīju galvenokārt ābolus, mācību grāmatu un vārdnīcu, tomēr esmu pabeigusi arī vairākas daiļliteratūras grāmatas. Par „Īsu traktoru vēsturi”, kas Anglijā saņēmusi Vudhauza prēmiju kā 2005. gada labākais humoristiskais darbs, jau pirms dažiem gadiem biju redzējusi labas atsauksmes angliskā interneta plašumos, pat atradusi krievu tulkojumu, bet tam ķerties klāt man tomēr bija slinkums. Nu izlasīju latviski.
 Sākums šķita diezgan apšaubāms – astoņdesmitgadnieku, Anglijas mazpilsētā mītošu ukraiņu atraitni, pārņēmusi iedoma apprecēt gandrīz piecdesmit gadu jaunāku sievieti no viņa dzimtenes, lai mīļotā varētu iegūt Lielbritānijas pavalstniecību un darba atļauju. Par spīti abu meitu iebildumiem viņš to patiešām izdara, un drīz vien izrādās, ka balinātajai daiļavai nepieciešama tikai saldā dzīve rietumos un daudz naudas, ko viņa visiem spēkiem cenšas izspiest no trūcīgā večuka. Nu, kurš gan nespēj iedomāties šādu slāvietes tipu un uzvedību? Ko jaunu par to var pateikt?
 Taču lasīšanas gaitā aizdomas, ka šī ir tikai eksotiska izklaide angļiem, kas nav nonākuši tuvākā saskarsmē ar nelādzīgākajiem ukraiņu un krievu (nacionālais jautājums šeit nav īsti skaidrs, Valentīnas brālis esot tīrasiņu krievs, kas izraidīts no Igaunijas, jo nemācējis ne vārda igauniski) pārstāvjiem, pamazām gaisa. Sarežģītās māsu savstarpējās attiecības tiek palēnām izskaidrotas un risinātas, Valentīnas tēls arī aizskarto meitu acīs iegūst zināmu cilvēcīgumu un izpratni, kāpēc viņa varējusi nonākt līdz šādai uzvedībai, un pat viņas ģērbšanās stils tiek izskaidrots kā nacionālā iezīme, nevis maucība. (Taču nav tiesa, ka nu visi ukraiņi interesētos tikai par iepirkšanos un rietumu labumiem. Kreisi noskaņotajai dāmai, kas lasa lekcijas par sievietēm un globalizāciju, tomēr būtu bijis jāiepazīst arī Ukrainas dažādās aktīvistu kustības.)
 Tomēr visinteresantākās daļas bija tās, kas vēstīja par Ukrainas vēsturi pirms Otrā pasaules kara un tā laikā. Nemaz nav jāskatās uz Āfriku, Āziju vai Dienvidameriku, lai atskārstu, ka mēs nemaz neesam tāda bāreņu tauta, par kādu labprāt ļaujam sevi dēvēt. Rekur kaimiņiem ir gājis vēl grūtāk. Un savējiem visvairāk ļaunu vēlošā un noēst gribošā nācija arī neesam. Nav ko ļauties sev iestāstīt tādas blēņas.
 Par traktoru vēsturi gan būtu derējis pastāstīt vairāk. Un vēl – parasti Zvaigznes ABC grāmatās ir pārāk daudz zemsvītras piezīmju, šajā nav nevienas, lai gan pieņemu, ka daļa latviešu lasītāju varētu palikt pārliecībā, ka ik pa laikam pieminētais Oxfam ir tikai lētu apģērbu veikals, nevis norāde uz vēstītājas politiskajiem uzskatiem (kas gan tiek deklarēti, bet viņas rīcībā un domās īsti neizpaužas). Grāmatā, kur bieži izcelta personāžu kļūdainā angļu valoda, pareizi runājošās socioloģes tekstā vārdi „Aislingtona” un „ne-stilīgs” (kur gan skatījusies redaktore?) izklausās pārlieku jau nu ironiski. Arī dziesmas („The H-Bomb’s Thunder”) teksts nez kāpēc nav iztulkots, pat ne kā parindenis, lai gan uz to tieši atsaucas nākamā rindkopa, kur stāstītāja apgalvo, ka dzirdējusi krītam ūdeņraža bumbas. Arī šajā vietā ļoti noderētu paskaidrojums par angļu pretkara kustību. Internetā, protams, var atrast daudz ko, bet, ja es lasu grāmatu latviski, izdevējiem nav ne mazākā pamata domāt, ka es saprotu angliski kaut vārdu.

Posted on 24.08.2009, in Latviski and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. 2 komentāri.

  1. macosvalodas

    Izlasīju šo grāmatu pirms krietna laika, tikko tā bija publicēta latviski. Atceros, man nepatika. Brīnījos, ka tā novērtēta kā labākais humoristiskais darbs, jo man, izņemot pāris vietas, smiekli nemaz nenāca. Kaitināja arī stereotipi par Austrumeiropu.

    Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: