Silta, izplūdusi zeme

Inga Žolude „Silta zeme”. Rīga: Dienas Grāmata, 2008.

  Šī grāmata ir pagalam neticama. Tās varoņus autore esot iecerējusi kā kosmopolītiskus cilvēkus, bet viņi vienkārši izšķīst tekstā, jo ar vārdu vien ir par maz, lai tēli iemiesotos un lasītājiem radītu interesi par sevi. Paplāno romānu es pieveicu vienā dienā, jo bažījos, ka, noliekot to malā, man vairs nebūs vēlēšanās uzzināt, kas ar romāna varoņiem notiek tālāk. No otras puses, es ik pa laikam iedomājos, ko tad autore ir sarakstījusi atlikušajā darba daļā, jo sižetā nebija nekā tāda, kas prasītos risināms.
  Ģimenīte – tēvs Andrē, māte Līva, dēls (viņš arī vēstītājs) Daniels, meita Nellija un melnā kalpone Sallija – braukā apkārt pa pasauli. Tēvs strādā, māte dzer, bērni ienīst māti, nemīl tēvu, slaistās apkārt, šo to lieto un manierīgi cieš savu slikto vecāku dēļ. Danielam nez kāpēc atliek vien ieiet bohēmiskā kafejnīcā, lai viņu iekārotu kāda māksliniece vai mākslinieku modele, turklāt ilgstošām attiecībām. Viena no šīm sievietēm – Vū – pēcāk tikpat viegli kļūst par tēva mīļāko un Danielu pamet, bet tad atkal atgriežas pie viņa un piecieš visu – gan slimīgo tieksmi pēc māsas, gan vairākkārtējo pamešanu, gan vājprāta lēkmes – un beigās pat apprecas. Iemesla tam visam nav. Nē, nu feromoni ir viena sasodīta padarīšana, kas var aptumšot prātu, tomēr būtu taču jābūt kādam mēram.
  Vietas ir tikpat netveramas kā personas. Visur ir ļoti karsts. Āfrikā jātaupa ūdens, kaimiņi tur dzīvo zaru būdās un drēbes mazgā pāris reižu gadā, Pēterburgā dzer krievu alu, Parīzē ēd kruasānus, apmeklē Eifeļa torni un Monmartru, bet tas arī viss. Citādi pilsētas nav iespējams atšķirt citu no citas, tikpat labi jaunais cilvēks visu notiekošo būtu varējis izdomāt, sēdēdams savā istabiņā vienalga kur. Ļoti iespējams, ka tā arī iecerēts, taču tas stipri atgādina pusaudžu vēlmi rakstīt par vietām un lietām, ko viņi nepazīst.
  Lai kā Daniels sūkstītos par savu un māsas likteni, visdraņķīgāk tomēr klājas mātei, kurai visa ģimenīte ļauj slīgt depresijā, pat sirsnīgi piepalīdz. Tās nav viņu lielās un cēlās ciešanas, tātad ir izdomātas un nevērtīgas. Šķiet, tā domā arī autore, kas šo tēlu zīmējusi melnu jo melnu. Māte liek visiem rakstīt dienasgrāmatas, lai varētu viņus kontrolēt (un visi tā arī dara), Andrē uztraucas, ka tik sieva nedomā ievilkt viņu gultā (un kur viņa esot bijusi agrāk, kad vīram to vajadzēja?; vēlāk tiek atzīts, ka „seksam viņa vēl kaut cik der”). Līvas dienasgrāmatas fragmenti, piemēram, Turcijā rakstītais par Danielu, kas apmeklē mošejas, jo kaunas neiet (dīvaini gan): „Es baidos, ka viņam kabatā var būt granāta, ko īsteni ticīgie izdala saviem ierindniekiem, lai attīrītu teritoriju no svešajiem,” liek izsaukties: „Viņa taču ir neiespējama!” Taču viņa, kā nu prazdama, pūlas paglābt ģimeni no mēsliem, kuros viņi iekūlušies, piemēram, noorganizējot meitai abortus (un kāpēc neviens tik lieliem cilvēkiem nav izstāstījis par kontracepcijas līdzekļiem un veneriskajām slimībām?). Beigās man viņas vienīgās sametās žēl. Kādu brīdi vecākus uztvert kā pretišķus radījumus ir tikai normāli, bet tas posms grāmatas varoņiem tā kā būtu bijis jau jāpāraug. Tomēr viņi kā bija, tā palika nepieauguši.
  Rakstīt Žolude prot, mani tikai galīgi neaizkustināja viņas sakāmais (Rimantu Cepli gan), turklāt poētiska izteiksme ir lietota tik biezā slānī, ka tās kļūst par daudz. (Būtu interesanti redzēt, ko ir labojis un ieteicis redaktors.) Kad viņai iznāks vēl kāda grāmata, noteikti palasīšu.

Posted on 25.08.2009, in Latviski and tagged , . Bookmark the permalink. 4 komentāri.

  1. Izskatatās, ka autore mēģina spiest uz kontrastiem tāpēc arī sižetu atstāj otrajā plānā. manis lasītajā krievu fantazy žanrā rakstnieki arasti lec otrā grāvī ir tikai sižets sižeta dēļ, kura ietvaros rosās divdimensionāli personāži ar supervaroņa komplektu vai vismaz kompleksu.

    Patīk

  1. Atpakaļ ziņojums: Šonedēļ internetā. 15. Par blogiem « Lasītājas piezīmes

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: