Šodien svētki!

 Šodien ir Starptautiskā tulkošanas diena un Sv. Hieronīma – tulku, tulkotāju un bibliotekāru aizbildņa – diena. Lietuvā šajā dienā pasniedz prēmiju labākajiem daiļliteratūras tulkotājiem. Reiz to saņēma arī mūsu Talrids Rullis.
 Protams, svētki ir ne tikai grāmatu, bet arī filmu, ziņu, instrukciju, direkciju, atestātu un tiesas lēmumu tulkotājiem, visiem tiem, kuru darbs parasti paliek ēnā, kurus lielākoties piemin, tikai norādot uz viņu kļūdām un neveiksmēm (un par tām patiešām arī es varētu ilgi runāt), pat neiedomājoties, kā būtu, ja šo neredzamo rūķīšu nebūtu. Tādā gadījumā mēs dzīvotu pavisam citādā pasaulē, un man šķiet, ka šī tomēr ir labāka, lai arī tulkotāji un tulkojumi nebūt nav tik nevainīgi, kā varbūt varētu domāt. Gan tulkojamo tekstu, gan sinonīmu izvēlē var izpausties gan pakļāvība, gan – gluži pretēji – pretestība valdošajiem stereotipiem.
Mācos valodas vakar ir publicēts tieši šiem jautājumiem veltītas grāmatas apskats. “The Scandals of Translation” izklausās lasīšanas vērta un ir sameklējama www.scribd.com.
 Nu gan aizrunājos. Svētki taču. Mana bērnība būtu daudz nabadzīgāka bez “Vecenītēm ar saulessargiem”, “Dzeltenā dzeņa ordeņa”, Pifa, Pūka un Maugļa piedzīvojumiem, Džanni Rodari pasakām, Pepijas un Karlsona, turku bērnu dzejoļiem, Čabatiņa no Dūdeļciema un Guguces, Nezinīša, Ozolzīlēna, doktora Dūlitla un Vitjas Maļejeva… Kur nu visu uzskaitīt. Taču es nezinu, kas tulkoja, piemēram, Nosovu.
 Lai nu kas viņi un viņas būtu – paldies.

Advertisements

Posted on 30.09.2009, in Kas cits and tagged . Bookmark the permalink. 2 komentāri.

  1. macosvalodas

    Nemaz nezināju, ka šodien svētki! Apsveicu! 🙂

    Like

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: