Autors, plaģiators vai zaglis?

Pīters Akroids “Oskara Vailda testaments“. Rīga: Mansards, 2005. No angļu valodas tulkojusi Silvija Brice. (Oriģināls: Peter Ackroyd “The Last Testament Of Oscar Wilde”, 1983.)
(Fragmentu lasiet šeit, visu grāmatu ar pēcvārdu: šeit.)


 Parocīgā kabatas formāta grāmatu biju noskatījusi lasīšanai sabiedriskajā transportā, taču īsās nodaļas, kurās attēlota diezgan nepatīkama persona vēl nejaukākā sabiedrībā, vilināt vilināja uz priekšu. Dažos vakaros biju tikusi līdz beigām.
 Akroids ir sacerējis viltus dienasgrāmatu, kurā Vailds dažus mēnešus pirms savas nāves apraksta savus franta slavas laikus, dzīvi cietumā un sāpīgo dzīvi atstumtībā, Londonas smalkās aprindas un urāniešu (homoseksuālistu) zaņķus, novērtē nožēlojamo angļu literatūru un savu vietu tajā. Asprātības, aforismi, stils — viss vedina aizmirst, ka grāmatu nav sarakstījis pats Vailds un tekstam pilnībā uzticēties nevar. Tā arī nespēju saprast, vai tas man patīk vai kaitina. Izdomātas personas dienasgrāmata man šķistu pieņemamāka. Katrā ziņā es ieteiktu vispirms tomēr izlasīt Vailda “De Profundis”, lai gan autobiogrāfija, protams, nav drošāks informācijas avots par romānu.
 Grāmata bija gana interesanta, turklāt “Mansarda” vietnē to piedāvā nopirkt par nieka 70 santīmiem.
 Grāmatā publicēts Rimanda Cepļa pēcvārds, kas jau pats par sevi mūsdienās ir sasniegums. To ar prieku izlasīju, tomēr negaidīju, ka pēcvārds izvērtīsies par lielāko grāmatas radīto pārsteigumu. Man ir ieradums pēcāk internetā pameklēt, kā konkrētais teksts ir ietekmējis citus. “Vailda testaments” dažiem cilvēkiem ir izraisījis gluži identiskus spriedumus un pat atsauces uz vienu un to pašu Jūlijas Kristevas citātu (tieši tas man šķita nesen jau kaut kur lasīts). Lūk, divi gandrīz nejauši izvēlēti teikumi no Cepļa rakstītā:

Vailds jūtas apmulsis — vai nu viņš nespēj atcerēties, kas īsti noticis, vai arī nevar atsaukt atmiņā to, ko viņš jau ir uzrakstījis vai izgudrojis savā dzīvē. Šāda veida šaubas acīmredzot varētu izraisīt jautājumus par uzticēšanos tekstam, bet šis gājiens ir viltīgi aprēķināts, lai glābtos no naivām apsūdzībām par iespējamām vēsturiskām neprecizitātēm vai pat reālisma trūkumu romānā.

 Tālāk seko fragments no Uko Henninena (Ukko Hänninen) maģistra darba “Rewriting Literary History: Peter Ackroyd and Intertextuality“.

Even Wilde is puzzled about this; either he cannot remember what happened or then he cannot recall what he has already written (or invented) about his life. This kind of uncertainty, obviously, raises questions about the trustworthiness of the narrator, but it can also be seen as a safeguard on Ackroyd’s part against naive accusations of possible historical ‘inaccuracies’ or even lack of ‘realism’ in the novel.

 Un tā tālāk, un tā joprojām. Lieki teikt, ka pēcvārdā Henninens nav pieminēts, ka somu students savam darbam ir pat pievienojis atsauci par autortiesībām un vispār… To es tomēr nebiju gaidījusi.

P.S. Tiesa, aiz Cepļa vārda ir pievienots nosaukums “melis”, tāpēc var izvirzīt hipotēzi, ka R.C. un U.H. ir viena un tā pati persona vai ka R.C. honorāru ir godprātīgi atdevis īstajam autoram. Vai vēl kādu tikpat pasakainu izskaidrojumu.

Posted on 08.10.2009, in Latviski and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 komentāri.

  1. Sāku pat apdomāt, ka būs šī grāmata jāizlasa. Pēdējā laikā man ir iepatikušās šādas pseidobiogrāfijas un pseidoautentisku notikumu apraksti. Apskatījos viņa ir arī manā virtuālajā grāmatu plauktā, izlasīšu “The Greatest Show on Earth” un ķeršos klāt 🙂

    Patīk

  2. Guntis Berelis

    Skaisti, nosmējos.
    Ir viens mazs piedāvājums. Ja ir interese uzklausīt, uzrakstiet uz [dzēsts].

    Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: