Mūžīgā pārnākšana

Bernhards Šlinks “Pārnākšana”. Rīga: AGB, 2007. No vācu val. tulkojis Jānis Krūmiņš. (Bernhard Schlink “Die Heimkehr”, 2006.)


  Man vienmēr ir šķitis, ka būt vācietim ir smags liktenis. Galu galā, visi taču zinām, ko viņi izdarīja pagājušajā gadsimtā, lai cik sen tas arī nebūtu bijis. “Pārnākšana” vēsta tieši par šo vēstures posmu.
  Grāmata sākas ar galvenā varoņa atmiņām par bērnības vasarām, kas pavadītas pie vecvecākiem Šveices laukos. Dzīve tur arī pēckara gados ir sakārtota un plūst tikpat rāmi kā grāmatas valoda. Vecvecāki rediģē lubenes, stāsta mazdēlam par viņa tēva bērnību, kļūdainiem tiesas spriedumiem un to, kā netaisns lēmums reizēm sniedz lielāku labumu nekā taisnīgs spriedums. Šo aizrautību ar taisnīguma jautājumiem manto arī mazdēls.
  Paaudzies lielāks, viņš izlasa kādu rediģējamo romānu, ka vēsta par gūstā saņemta vācu kareivja atgriešanos mājās, Odiseja ceļu izdzīvojot Krievijas plašumos. Manuskriptam trūkst beigu, un Pēteri tas tik ļoti ieintriģē, ka viņš sāk meklēt vispirms grāmatu, tad tās autoru un visbeidzot pats savu pagātni.
  Ja runa būtu nevis par Pēteri, bet par Annu, grāmatu pat varētu pieskaitīt tipiskai sieviešu literatūrai, kas vēsta par pūliņiem atrast savu ideālo partneri (un, to atrodot, “divatā gājām uz operu, lai gan man vairāk patika koncerti, un uz koncertiem, lai gan viņai vairāk patika opera, nelaidām garām nevienu afrikāņu filmu, ko rādīja televīzijā vai kino, cepām kanēļzvaigznītes, mandeļu un riekstu cepumus, piparkūkas un kopīgi apmeklējām jogas kursu”), vilšanos, jo Barbara izrādās precējusies, sarežģījumiem darbā un slēptām nesaskaņām ar māti. Taču fašisma ietekmi savā dzīvē izjust nākas vīrietim, kas apzināti ļaujas kārtējai odisejai, līdz sieviete liek beidzot pašam izdarīt izvēli starp mūžīgo dreifēšanu un viņu, noskaidrot savu attieksmi pret ļaunumu, netaisnīgumu un meliem.
  Sarežģītie un sāpīgie jautājumi ir izteikti ļoti plūstoši uzrakstītā grāmatā, ko no sirds iesaku izlasīt.

Posted on 30.11.2009, in Latviski and tagged , , , . Bookmark the permalink. 1 komentārs.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: