Melnais humors īru gaumē

Roddy Doyle, Conor McPherson, Gene Kerrigan, Gina Moxley, Marian Keyes, Anthony Cronin, Owen O’Neill, Hugo Hamilton, Joseph O’Connor, Tom Humphries, Pauline McLynn, Charlie O’Neill, Donal O’Kelly, Gerard Stembridge, Frank McCourt “Yeats Is Dead!“, Vintage, 2001.


  Ja tā padomā, dīvaini, ka tik slikti pazīstam īru literatūru. Netrūkst taču latviešu, kam ir iespēja izlasīt visus tās jaunumus un ieteikt draugiem un izdevējiem, bet es nevaru saprast, esmu jau agrāk dzirdējusi Rodija Doila vārdu vai neesmu. Patiesi mulsinošs jautājums.
  ”Jeitss ir miris!” nav vis stāstu krājums, kā varētu spriest pēc garā autoru saraksta, bet gan romāns, ka liecina par to, ka īru rakstnieki cēla mērķa labad spēj kādu brīdi aizmirst savu sāncensību. Savu honorāru viņi ziedoja Amnesty International, kas tika pie gluži pieklājīgas summiņas.
  Tiesa, savstarpējā saskaņa nav valdījusi ilgu laiku. Katrs autors — viņu vidū ir ne tikai prozaiķi un dramaturgi, bet arī arī sporta žurnālists — ir sarakstījis vienu nodaļu. Grāmatas sākums, kurā divi policisti, piepelnoties pēc darba, neplānoti nogalina pavecu vīrieti (“Domāju, ka viņš bija miris, pirms es viņu nošāvu”), sola vienkārši kriminālkomēdiju. Turpmākajās nodaļās rakstnieki izklaidējas, citu pēc cita novācot kolēģu radītos tēlus. Tas taču ir loģiski, ja izmeklēšanu vada vīrietis, bet tu gribi ieviest policisti, nav lielas izvēles, vai ne? Ātri vien viss izvēršas absurdā, kas nedaudz atgādina amerikāņu melnās komēdijas, kur visi izrādās sliktie. Tikai darbība noris Dublinā, mafijas krustmātes ir vecīgās Blūmas un Bliksenas kundzes, un iekārotākais kumoss ir 600 lappuses, kas aprakstītas ar neizprotamām formulām, no kurām galvenā ir Y8S=+! Šķiet, manuskriptam ir kāds sakars ar Džeimsa Džoisa mūža nogali Cīrihē. Tikai jautājums, vai viņš tur radīja literatūras šedevru? Varbūt tā ir pretnovecošanās krēma recepte?
  Sižets sazarojas un aizklīst nez kur, joki vietumis ir diezgan apšaubāmi, kāda seksa aina pabriesmīga, poliču mīlas lirika arī (We worked undercover / Cop lover to lover / A first-degree sexual felony), un lielākā intriga ir tas, kā tam visam beigās būs iespējams ar godu pielikt punktu. Grāmata atsauca atmiņā Ričarda Brotigana “Sapņus par Babiloniju“, parodijdetektīvu, kam nobeigums nav nekāds veiksmīgais, bet citādi tas ir ievelkošs teksts, ko esmu pārlasījusi ne reizi vien. Arī ar mirušo Jeitsu varētu izklaidēties vēl kādu reizi, lai gan par izcilu šo grāmatu nenosaukt.
  Pirmās nodaļas (lasāma šeit) stils no otrās atšķīrās jūtami, bet pēc tam teksts izrādījās daudz viendabīgāks, nekā biju gaidījusi no šāda kopdarba. Varbūt tas tāpēc, ka visi autori man ir sveši un es nepamanu viņiem raksturīgās īpatnības. Īriem šo grāmatu noteikti ir interesantāk lasīt, un man ir dziļas aizdomas, ka rakstīt to bija vēl daudz jautrāk.
  Kā jau minēju, romāns atgādina kino, un vienu brīdi šķita, ka filmā tas varētu izskatīties aizraujošāk nekā grāmatā. Tad es pārdomāju. Līķu kaudzes tekstā ir vieglāk iztēloties abstraktas (un vai vispār grāmata, kurā ar vieglu roku nogalina ļaudis, ir piemērota cilvēktiesību aizstāvības organizācijas atbalstam? Bet varbūt tieši pārspīlētās nāves atgādina, ka pret īstiem cilvēkiem tā nedrīkst izturēties?), grāmatas personāžu vieglāk uztvert kā izdomātus tēlus. Filmā aktieri ir īsti. Bet ne jau man vienai iešāvusies galvā doma par filmu. Šogad gaidāma tās pirmizrāde.

  Reklāmrullītis gan nav satriecošs, taču itāļi varētu būt īstie, kas no tā visa var uztaisīt skatāmu un smieklīgu kino.

  P.S. Aizmirsu pateikt, ka šajā grāmatā ir pieminēta arī Latvija kā eksportētājvalsts. Uzņēmīgais policists blakus citiem darbiņiem arī piegādā klientiem kādu Latvijas pornožurnālu.

Posted on 06.01.2010, in Angliski and tagged , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: