Atver acis

Paul JessupOpen Your Eyes“. Il. Daniele Cascone, Judi Davidson. Apex Books, 2009.

 Sāksim ar reklāmas pauzi. Līdz 1. aprīlim “Apex Books” e-grāmatas var nopirkt tikai par vienu dolāru. “Apex Books” ir maza izdevniecība, kas pievērusies fantastiskās literatūras tumšajiem nostūriem, un “Open Your Eyes” (sirreāls kosmiskās operas garstāsts) ir viņu izdevums.
 Parasti man ir grūti ielasīties jaunā grāmatā un pirmās lappuses es vienkārši ceru, ka vēlāk visu sapratīšu. Šoreiz viss notika ātri, jau ar pirmo teikumu: “Viņas mīļotais bija supernova.” Tam seko kosmiska orgasma apraksts, un Ekhi ir kļuvusi grūta, viņa no sadegušās zvaigznes gaida meitiņu. Kā izrādās vēlāk, galaktiku. Viss ir tik neticams un neizskaidrots, ka pārliecina.
 Grāmata ir ļoti intensīva. Džesaps raksta brīžiem piepaceltā, dzejiskā stilā, ritmiskos teikumos, kas atsauc atmiņā Džefu Nūnu. Stāsta manierīgums, iespējams, kādam varētu nepatikt un pat kaitināt, bet es laikam to izlasīju īstajā brīdī un ļāvu sevi ievilkt gan valodai, gan straujajai notikumu attīstībai. Bija tā, ka, paceļot acis no ekrāna, pirmajā brīdī nevarēju saprast, kur atrodos, kā tas nākas, ka te ir dīvāns un kaķis, nevis kaulu kosmosa kuģis, vaska lelles, kas dodas cīņā, maziņi ganešas un sieviete, kam pussejas vietā ir metāla būris ar sudraba taureņiem.
 Stāsta darbība notiek tāltālā nākotnē, kad cilvēki ir iemācījušies kļūt nemirstīgi un izmantot dažādas dīvainas biotehnoloģijas, un varbūt cilvēka un zvaigznes nepārvarami romantiska mīlas dēka tad nebūs nekas pārsteidzošs. Katrā ziņā tā nemaz neizbrīna Ekhi glābējus (nav viegli izdzīvot, kad sadeg supernova), četrus cilvēkus, kas devušies kosmosa plašumos, kaut ko meklējot. Iespēju atdzīvināt kuģa kapteines pirms simtiem gadu mirušo vīru, taču tas zināms tikai viņai un kuģa sirdij (bet kapteine nezina, ka kuģis zina un ka tam arī ir kas padomā). Visa kuģa apkalpe ir aizņemta ar savām spēcīgajām jūtām un personiskajām problēmām, ar atkarību no attiecībām, kuras dēļ viņi daudz ko palaiž garām nemanītu un vēlāk paši no tā cieš. Nu, tāds operas cienīgs sižets.
 ”Tev nebūs romantiskas mīlestības ideju likt augstāk par visu citu” ir tikai viena no stāsta morālēm. Tajā tālajā nākotnē cilvēki dzīvo viscaur kosmosā, ir iekarojuši un sev pielāgojuši jeb, kā rakstīts grāmatā, terraformējuši citas planētas. Bet dzīvs ir palicis kāds lingvisks vīruss; valoda, kuru izdzirdot, cilvēki spēj domāt tikai šīs valodas domas, zaudē savu intelektuālo esību un nomirst pilnīgi un galīgi. Neviens vairs nespēj viņus atdzīvināt. Mani uzrunāja doma par valodu kā atriebes ieroci kolonizatoriem, kā vienu no būtiskākajām personības sastāvdaļām, lai gan autors varbūt nemaz tā nebija domājis.
 Man ir aizdomas, ka, pārlasot garstāstu, atklāsies vēl kāds neievērots slānis, un jā, šī ir pārlasāma grāmata. Tās sākums publicēts šeit.

Posted on 30.03.2010, in Angliski and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentārs.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: