Stāsti ar pārsteigumu

Roald Dahl. “The Great Automatic Grammatizator and Other Stories“. Il. Martin O’Neill. London: Puffin Books, 2001 (1996).

Roalds Dāls rakstīja ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem. Šajā grāmatā apkopoti trīspadsmit stāsti, kas sākotnēji domāti lielajiem, bet nu izdoti kā pusaudžu literatūra. Izrādījās, ka dažus esmu lasījusi jau agrāk, piemēram, stāsts par kundzīti, kas izdod gultasvietas brašiem jaunekļiem un aizraujas ar taksidermiju, ir publicēts latviski droši vien kaut kad ap 1990. gadu izdotā šausmu stāstu krājumā, kur es to izlasīju. Tas man palika atmiņā. Tagad šķiet, ka šausmu tur ir krietni mazāk nekā morāles un izsmiešanas. Nezinu, vai tajā vainojama vecuma atšķirība abās lasīšanas reizēs, kas ļautu secināt, ka Dāla stāsti patiešām vairāk piemēroti pusaudžiem, vai varbūt viņš gluži vienkārši ir novecojis un izklausās naivāks nekā mūsdienās pieņemts.
Taču noteikti nav novecojusi Dāla pārliecība, ka grāmatām ir jābūt aizraujošām. Blēži, kuru viņa darbos ir papilnam, visbiežāk saņem pelnīto atalgojumu, bet pirms tam mēs varam just līdzi gan upuriem, gan pašiem krāpniekiem. Pārsteidzoši sižeta savērpumi, smiekli un ironija, spriedzes kāpinājums un trekna punkta pielikšana tieši īstajā brīdī, lai atstātu vietu lasītāja iztēlotajai šausmu, niknuma vai kādu citu emociju pilnajai beigu ainai – tas viss padara Dāla stāstus par brīnišķīgu izklaidi, ko novēlu piedzīvot kādā tumšā un saltā rudens vakarā. Par ļaunu nenāktu arī kabatlakatiņš, kas noderēs iesnu gadījumā vai tad, kad nonāksiet līdz stāstam “Katina” par Lielbritānijas lidotājiem un mazu grieķu meitenīti Otrajā pasaules karā, uguns kamīnā vai krāsnī un kūpoša tēja, kas negaršotu pēc mandelēm.

Advertisements

Posted on 07.10.2010, in Angliski and tagged , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: