Alpīnistu trilleris

Nikija Frenča “Nogalini mani maigi“, tulk. Aija Čerņevska (Nicci French, Killing Me Softly, 1999);
Noslēpumainais smaids“, tulk. Ilona Bērziņa (Secret Smile, 2003). Il. Vita Lēnerte. Rīga: Zvaigzne ABC, 2006.

Alise ir jauna zinātniece, tā ap trīsdesmit, kas pēdējo pusgadu strādā farmācijas kompānijā pie jaunas kontraceptīvas spirāles, no zinātnes ir gandrīz pilnībā pārsviedusies uz projekta vadību un darbā pavada „ļoti nozīmīgu pusstundu”, izskatot apģērbu katalogus, lai gan šī iepirkšanās palielinātu viņas parādu vēl par 137 mārciņām. Alisei ir stabils draugs, inženieris Džeiks, viņi jau krietnu laiku kā dzīvo kopā, un viņiem ir labi. Džeiks, starp citu, neiekāro sev jaunus zābaciņus, viņa krekliem ir spurainas piedurknes, un uz Ziemsvētkiem viņš Alisei ir uzdāvinājis mēteli. Alise sapņo par februāra atvaļinājumu siltajās zemēs, bet „Džeiks uzstāj, ka jātaupa nauda”. Un tad kādu dienu, iedama uz darbu, Alise saskrienas ar nepazīstamu vīrieti.

Mēs abi stāvējām ielas vidū, raudzīdamies viens otrā. Šķiet, ka dzirdēju auto taurējam. Nespēju pakustēties. Tas šķita ilgstam veselu mūžību, taču droši vien pagāja tikai mirklis. Vēders bija sažņaudzies tādā kā tukšuma un bada sajūtā, es nespēju kārtīgi ievilkt elpu. [..] Man bija grūti atkal aizgriezties, jo viņa skatiens bija man kā piekalts un šķita velkam mani atpakaļ, pie viņa.

Pa dienu Alise iziet pie friziera, bet tiktāl netiek, jo svešais vīrietis viņu gaida. Tā nu viņai ir iznīcinošs sekss darbdienas vidū. Vakarā viņa noskaidro mīļākā vārdu un drīz vien apprecas ar seksīgo alpīnistu Ādamu. Ar bildinājumu pļavas vidū zem koka, ko sieviete uzklausa jauniem, pēc pasūtījuma darinātiem pārgājiena zābakiem kājās, mīlestības romāns varētu arī beigties. Alise ir satikusi savu satriecoši seksīgo Vīrieti, kas viņu lutina, ietērpj dārgās drēbēs, gatavo ēst, mazgā dušā un mežonīgi mīlēs līdz mūža galam.
Taču šis ir gluži labs psiholoģisks trilleris, un grāmatai vēl atlikušas divas trešdaļas, kurās mīla kļūs vēl mežonīgāka, nekā Alise gaidījusi. Tomēr es nepiekrītu reklāmā ierakstītajam apzīmējumam „erotisks”. Mīlas ainām aprakstīts tikai pats sākums līdz kaķēna izlikšanai aiz durvīm, jo tādi skati viņam nav piemēroti. Spējā jaunu attiecību uzsākšana nešķita ļoti ticama, tad nu autori (Nikija Frenča ir laulāta pāra pseidonīms) vismaz varētu parādīt, kā sieviete atklāj mazohistiska seksa un pakļaušanās pievilcību, bet tas nenotiek. Otrā plāna tēli ir tikai ieskicēti, viņu loma ir tikai palīdzēt vai brīžam neticami muļķīgi traucēt Alisei.
Diemžēl otrā grāmatā (fragments angliski lasāms šeit) visi pirmās trūkumi ir daudzkārt lielāki. Miranda satiek puisi, nedēļu padraudzējas un tad visu izbeidz, jo Brendens neaicināts ienācis meitenes mājās un lasa viņas dienasgrāmatu. Bet pēc divām nedēļām Mirandas vecākā māsa Kerija viņu iepazīstina ar savu puisi: to pašu. Viņi draudzējas jau desmit dienas, un Brendens ir paspējis iepazīties ar meiteņu vecākiem un izstāstīt, ka reiz salauzis Mirandas sirdi, viņu pametot. Miranda neizstāsta patiesību un mierīgi ļauj māsai saderināties ar to mērgli, kas visiem ļoti patīk, un vēlāk ļauj viņiem uz laiku ievākties dzīvot pie sevis, pat neieliekot atslēgu vannasistabas un guļamistabas durvīs… Ļoti jau nu ticami.
Kad Miranda beidzot sāk kaut ko murmināt, ka viss nav gluži tā, kā izskatās, neviens viņai nenotic. Ne vecāki, ne labākā draudzene, ne policija. Un tad viņa pēkšņi saniknojas, ka t. s. draugs, kuram Miranda knapi atceras vārdu, nav viņu brīdinājis par Brendena dīvainībām. Draugi taču tā nedarot. Nu ja, varētu padomāt, ka māsas gan tā dara, iedomājas, ka otra būs laimīga, ja varēs apprecēt jukušu tipu.
Vārdu sakot, “Noslēpumainais smaids” ir tik baltiem diegiem šūts, ka vairs negribu turpināt lasīt Frenču, lai gan sižeti bija gana daudzsološi, valoda – raita un spriedze… tā vien gribas teikt – sprigana. Katrā ziņā spriedze arī bija. Starp citu, pēc abām grāmatām ir uzņemtas filmas, kas varētu būt laba izklaide pirms gulētiešanas.

Posted on 03.11.2010, in Latviski and tagged , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: