Spoku māja

Shirley Jackson. The Haunting of Hill House. New York: Penguin Books, 1984 (1959).

Lasot par māju, kas tik ilgi atradusies absolūtas realitātes stāvoklī, ka tagad tā ir jukusi un sevī glabā tumsu, kurā kaut kas staigā vienatnē, drīz ienāk prātā dažas jaunākas grāmatas vai telefilma “Sarkanās rozes nams”, kam scenāriju rakstījis S. Kings. Kaut arī Šērlija Džeksone nepavisam nav pirmā, kas pievērsusies neveselīgām un biedējošām ēkas un cilvēku attiecībām, šī gotiskā grāmata ir klasika, no tās izteiktāk vai ne tik pamanāmi ietekmējušies daudzi rakstnieki. Tā iespaidoja arī mani. Pabeidzu lasīt vēlu naktī, pavisam normālā mājā, kur tonakt neviena cita nebija, un it kā nemaz nebiju nobijusies. Izslēdzu gaismu un aizgāju gulēt – ar seju pret sienu. Un nevarēju pagriezties uz otriem sāniem, jo man bija sajūta, ka, iespējams, tur kāds stāv un gaida. Ja kāds būtu pieskāries istabas durvju rokturim vai pieklauvējis… brr, labāk nemaz par to nedomāt.
Uz neparasto māju pēc paranormālo parādību pētnieka Džona Montegjū uzaicinājuma dodas Eleanora Vensa, ļoti bikla sieviete mazliet virs trīsdesmit, kas pēdējos vienpadsmit gadus aizvadījusi, kopjot slimo māti. Pēc mātes nāves viņa dzīvo pie māsas ģimenes, kas Eleanorai ļoti nepatīk. Lai tiktu prom no radiniekiem, viņa ir gatava gandrīz uz visu. Eleanora ir bijusi tik nelaimīga, ka ļoti gribētos, lai viņa tagad pa saulaino ceļu brauktu puķainā kleitā un lai tā galā viņu beidzot sagaidītu kaut kas priecīgs. Brauciens ir skaists, un patiešām šķiet, ka sievietei būs izdevies izlauzties no sprosta. Eleanora pa ceļam ievēro vairākas mājas, kurās gribētu dzīvot, un izsapņo, kā būtu, ja (indīgu) balto oleandru gatve vestu uz viņas slepeno mītni un sargātu no svešām acīm.
Galamērķī Eleanoru sagaida Montegjū, jauns dīkdienis Lūks – mājas īpašnieces radinieks – un jauna, līksma un koša sieviete Teodora, kas pirms braukšanas šurp ir sastrīdējusies ar savu mīļoto. Nākamajā naktī māja sāk izstrādāt savus trikus, visspēcīgāk ietekmējot tieši Eleanoru. Pa dienu, kad viss ir mierīgi, viņa beidzot atrod sev draudzeni. Teodora viņai šķiet tik tuva kā māsīca, kā dvīne. Viņa beidzot pievērš uzmanību kādam vīrietim, bet ar Lūku nu sāk flirtēt arī Teodora, un Eleanoras pielūgsme pārvēršas greizsirdībā, nepatikā un ienaidā. Māja atspoguļo viņas izjūtas un sāk uzvesties aizvien vētraināk. Mājā visi leņķi ir mazliet nepareizi, nekas nav īsti taisns; Eleanora ir patoloģiski kautrīga, neuzticīga, vainas apziņas nomākta un nespēj dzīvot kā normāli cilvēki. Abām ir tumši noslēpumi. Abas tik šerminoši sader kopā.
Palasot komentārus Amazonē, ievēroju, ka zemāko vērtējumu grāmatai likuši tie, kas sūdzas par šausmu un asiņu trūkumu, tie, kas pārskrējuši pāri tekstam, gaidot, kad nu beidzot sāksies īstā darbība. Bet šis nav tāds darbs, lai gan durvis aizcērtas, ceļu atrast nav viegli, tumsā redzams nez kas, sienas dreb, parādās asiņu traipi un aukstuma viļņi un aiz slēgtajām durvīm atrodas kāds, kas grib tik iekšā. Grāmata ir jālasa lēni un uzmanīgi, jo katrs vārds var izrādīties svarīgs, būtība tiek atklāta ar viegliem mājieniem, to viegli palaist garām. Džeksone daudz ko nepasaka, atstājot brīvu vietu iztēlei, ko, kā jau tumšos un drūmos nostūros notiek, drīz vien aizņem rēgi. Man visvairāk būtu bail pārvērsties par Eleanoru, kas vienlaikus gan cieš, gan biedē, un viņa nevar citādi, lai arī grib tikai pati savu saulainu dzīvi. Nelaimīgā sieviete mēģina to salikt kopā no citu dzīvju krikumiem, padarīt izdomāto stāstu par savējo.
Vispār šo grāmatu gribas analizēt, iztirzāt, kā kaut vai tie paši oleandri norāda uz turpmākajiem notikumiem, izteikt savu viedokli, kas tad tur īsti notika, jo tā tiek dažādi interpretēta, bet tas nebūtu godīgi pret tiem, kas vēl nav lasījuši.

Posted on 26.11.2010, in Angliski and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 3 komentāri.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: