Trešais policists

Flens O’Braiens “Trešais policists“. Tulk. Ingūna Beķere, il. Māris Sīmansons. Rīga: Atēna, 2002. (Flann O’Brien. The Third Policeman, 1967.)

“Tas ir slepkavības trilleris, ārkārtīgi komiska satīra par tipisku lauku policiju, sirreālistiska mūžības vīzija, stāsts par maigu, īsu, vienpusīgu mīlas romānu starp kādu vīru un viņa divriteni, baisa fabula par bezgalīgu vainu.” Tā rakstīts uz grāmatas vāka, un es nevaru visam piekrist, jo kur gan īsajā, varmācīgi pārrautajā mīlas romānā redzama vienpusība? Turklāt piederības vietniekvārds ir lieks. Tipisku lauku policiju es nepazīstu un ārkārtīgu komismu neredzēju, bet kaut kas patiess šajā aprakstā tomēr ir.
Sižets pamatā ir vienkāršs. Divdesmitgadīgs jaunietis pēc skolas atgriežas mirušo vecāku lauku mājās un krogā, lai atlikušo dzīvi pavadītu, rakstot komentārus vēl senāk miruša dabaszinātņu pētnieka de Selbī darbiem. Pēc kādiem desmit gadiem Džons Divnijs, blēdīgs tips, kas pieskata saimniecību, izdomā nelietīgu plānu, kā iegūt naudu komentāru izdošanai grāmatā. Plāns tiek īstenots, bet naudu stāstītājs tā arī nedabū redzēt un pēc kāda dīvaina atgadījuma nolemj doties pie policistiem, lai tie uzmeklētu pazudušo melno kasti. Tad viss kļūst vēl dīvaināks un piesātināts ar divriteņiem.
Grāmatai pietrūkst priekš- vai pēcvārda. Nonākusi apmēram līdz vidum, es devos internetā meklēt, kā tur īsti ir ar de Selbī. To, ka viņš ir pilnībā autora izdomāts, noskaidroju, bet pie reizes uzzināju arī, kas notiek beigās, un tas nu bija lieki, lai gan nojauta, ka notikumi pagriezīsies tādā gultnē, man jau bija.
De Selbī, kura darbu citātiem un gan apbrīnas pilnu, gan nicinošu komentētāju izteikām veltītas daudzas zemsvītras piezīmes, ir viens no grāmatas saistošākajiem personāžiem un iemesls birkai “pseidointelektuāla figņa” (tā kāds reiz nodēvēja šīs piezīmes, mani gaužām pārsteidzot, jo šī ir tieši otrā grāmata, kam varētu piederēties šāds apzīmējums; bet gan jau reiz nāks arī “pulp is fun“). Savpatis fiziķis, ballistiķis, filozofs un psihologs ir mulsinājis savu darbu pētniekus ar grūti izsekojamiem un izprotamiem spriedumiem, kas viņu noveduši pie tādiem secinājumiem, ka Zemei ir desveida forma, bet tumsa ir melna gaisa sanesas.

Viena no grūtībām ir saistīta tieši ar terminoloģiju. “Tumša vieta” ir tumša tikai tāpēc, ka tā ir vieta, kurā tumsa “izdīgst”, un “vakars” ir mijkrēšļa stadija tikai tāpēc, ka “diena” sairs vulkānisko procesu radīto sārņu iespaidā.

Jāatzīst, vēstītājs, kas tik ļoti pieķēries de Selbī, dabū, ko pelnījis, kad nonāk pie savādajiem policistiem. Viņu domu gaita un pasaules iekārta ķertajam metafiziķim būtu tuva un saprotama. Lūk, tipisks piemērs:

“Atomoloģija ir ļoti sarežģīta teorēma, un to var izprast ar algebras palīdzību, bet tai jāķeras klāt pakāpeniski, citādi var veselu nakti nosēdēt, lai pierādītu kādu gabaliņu no tās ar lineāliem un kosinusiem, un citiem tamlīdzīgiem instrumentiem, un galu galā nemaz neliksies, ka ir izdevies kaut ko pierādīt. Un, ja tā gadītos, tad būtu atkal jāsāk viss no sākuma, līdz var tikt tādā vietā, kur tu vari noticēt faktiem un skaitļiem, kā izriet no Hola un Naita sarakstītās Algebras, un tad atkal sāk no tās konkrētās vietas, līdz var visai tai padarīšanai īsteni noticēt, lai nav tā, ka dažam labam gabalam var noticēt tikai pa pusei, vai arī, ka šaubas tev tik ļoti dursta galvu, kā kad tu būtu pazaudējis gultā krekla apročpogu. [..]
Sekas tad kopumā un visumā ir tādas, ka cilvēkiem, kas lielāko daļu savas dabiskās dzīves pavada, braukājot ar dzelzs divriteņiem pa klinšainajiem pagasta ceļiem, personība pamazām sajaucas ar to mainīgajiem atomiem, un tāpēc jūs brīnītos gan, ja zinātu, cik daudz cilvēku šajā apvidū ir gandrīz pa pusei cilvēki un pa pusei divriteņi.”

Grāmata gandrīz pilnībā sastāv no šādiem izteikumiem, taču smieklīgie fragmenti veido diezgan drūmu koptēlu. Kā jau sākumā teikts, šis ir stāsts par vainu, stāsts ar morāli, kas neļauj to izlasīt vienkārši kā smalku parodiju par izziņas procesu un akadēmiskām diskusijām, un policiju.
Grāmatas sākums angliski lasāms šeit.

Posted on 07.01.2011, in Latviski and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentārs.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: