Nabaga radi

Людмила Улицкая “Бедные родственники“. Москва: Эксмо Press, 2002 (2001).


Ludmilas Uļickas, šī gada Simonas Bovuāras prēmijas un citu starptautisku literatūras balvu laureātes (pāris viņas grāmatas ir izdotas arī latviski, un Daugavpils teātrī tikko iestudēta izrāde “Sieviešu laime”), stāsti ir apkopoti nez cik krājumos, kuru saturs mainās tikai daļēji. Šajā bija tikai viens cikls. Atsevišķo stāstu varoņi, lielākoties ebreji, ieklīst citu tēlu stāstos, jo ir savstarpēji pazīstami.
Lasīt Uļicku ir diezgan sāpīgi, jo viņas varoņi reti kad ir laimīgi. Arī tad, kad viņi jūtas apmierināti ar dzīvi, no malas tā izskatās nožēlojama. Tomēr stāstos nevalda pilnīga bezcerība, tur ir kaut kas gaišs: gan pirmā darba pensionāru pārī, kas jau ilgus gadus katru svētdienu pavada pie vienīgā dēliņa kapa, gan pēdējā stāsta pie baznīcas ubagojošās invalīdēs, gan pārējos darbos.
Es nez kāpēc biju iedomājusies, ka Uļicka ir jaunāka, bet nekā, viņai tūlīt paliks 68 gadi, un žurnālos viņas stāstus sāka publicēt, kad autorei jau bija pāri četrdesmit. Tiešām nezinu, kāpēc biju tā sadomājusies, jo Uļicka bieži raksta par pēckara gadu trūkumu un izmisīgo cīņu par kaut jel kādu apdzīvojamo platību komunālajā dzīvokli.
Krievu Vikipēdijā viņas šķirklī visinteresantākā ir iedaļa par kritiķu atsauksmēm. Izrādās, pats galvenais Uļickas darbos esot kristietības izkropļojums: “Этим людям она может нанести и уже наносит непоправимый вред, отвращая их от Храма.”
Līdzīga stila komentāri bija arī pie raksta par Bovuāras prēmijas piešķiršanu, lai gan tur cilvēkus vairāk interesēja nevis kristietība, bet drausmais fakts, ka Uļickas darbos kā dabiskas ir pieminētas homoseksuālas ģimenes, nu, un krievus viņa neattēlo labvēlīgā gaismā. Pēc stāstu izlasīšanas man šķita, ka dzīve tomēr ir gājusi uz augšu, bet dārgo lasītāju izteikas liecina – tā ir tikai kļuvusi citāda un draņķi ir un paliek draņķi.

Posted on 14.01.2011, in Krieviski and tagged , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: