Filosofiskā izmeklēšana

Filips Kerrs “Filosofiskā izmeklēšana“. Tulk. Valda Melgalve un Mārtiņš Pomahs, il. Kristians Šics. Rīga: Dienas Grāmata, 2007. (Philip Kerr. A Philosophical Investigation. 1992.)

Grāmatas fragments lasāms šeit (jā, izrādās, Dienas Grāmatai jau kādu laiku ir interneta vietne).
Londona. 2013. gads. Vardarbība, īpaši Holivudas stila sērijveida slepkavības, zeļ un plaukst. Cilvēkiem jānēsā sev līdzi identifikācijas kartes. Daiļā, gudrā un vīriešus nīstošā inspektore Izidora Džekovica, saukta par Džeiku (latviski – par Džekiju), izmeklē sieviešu sērijveida slepkavības, bet tad viņai uztic vairāku vīriešu slepkavību lietu. Iespējams, tā ir ļoti piegulošā ceriņkrāsas kostīmā tērptās iekšlietu ministres atmaksa par veiksmīgu uzstāšanos konferencē, aizēnojot viņas runu. Visi nošautie vīrieši ir iekļauti Lombrozo programmas sarakstā kā potenciāli sērijveida slepkavas. Ģenētika, ziniet, ventromediālais un seksuāli dimorfiskais kodols.

Vīriešu smadzenēs VMK apvalda vīriešu agresiju – ja SDK tiek likvidēts,vīrietī vispār neizpaužas agresija, savukārt VMK amputācijas vai trūkuma rezultātā vīrietis, tāpat kā žurka, kļūst agresīvāks. Tāpat arī agresiju sievietēs, kurām ir mazāks SDK, neiespaido VMK trūkums vai amputācija. [..] Līdz šim skenēti vairāk nekā 4 miljoni vīriešu. No tiem 0,003 procentu (120 vīriešu) ir atzīti par VMK negatīviem. No tiem 30 procentu (36 vīrieši) atrodas cietumā vai tiem ir sodāmība. [..] Lai gan pārbaude nav obligāta [..], pēc neilga laika darba devēji valsts sektorā pieprasīja, lai visi darbinieki veiktu pārbaudi. Drīz pēc tam to pašu prasīja veselības un apdrošināšanas uzņēmumi.

VMK negatīvajiem vīriešiem datu bāzē piešķir pagātnes domātāju vārdus. Vitgenšteins nolemj, ka viņam jānovērš potenciālie noziegumi, vienlaikus nogalinot Darvinu un Raselu, turklāt viņš to pamato ar oriģinālā Vitgenšteina spriedumiem.
Diemžēl gandrīz visu interesanto es jau esmu izstāstījusi. Man bija tik garlaicīgi, ka pēc kādām simt lappusēm grasījos tālāk nelasīt, taču beigās tomēr pārskrēju atlikušajai daļai pa diagonāli. Nekādu prieku gan šāda lasīšana nesagādāja.
Kurš ir vainīgs un ko viņš grib, mēs uzzinām jau gandrīz pašā sākumā, daļā teksta stāstītājs ir V. Izmeklēšanas gaitā nekas pārsteidzošs nenotiek. Psīcholoģiski filosofiskie pārspriedumi lasīt Vitgenšteinu un salīdzināt filozofa un noziedznieka pozīcijas mani nerosināja, tomēr jāsaka, to vairāk bija beigās, kad neiedziļinājos tekstā.
Džekija mani kaitināja. Viņa distopiskajā nākotnē it kā pārstāvēja feministisku nostāju, taču stereotipiskais attēlojums viņu padarīja pat ne par nepatīkamu, bet vienkārši par kariķētu tēlu. Viņa ir tik seksīga, viņai tā nepatīk vīrieši (bērnības trauma) un jau veselus divus gadus (tagad viņai ir trīsdesmit septiņi) nav bijis seksa, bet pirms tam bijušas tādas orģijas… Nez kā gan viņa tad pārvarēja pretīgumu? Par laimi, beigās viņa neatrod mūža vīrieti, bet daudz netrūka. Vārdu sakot, es viņai galīgi nenoticēju.
Grāmata ir sarakstīta 1992. gadā kā futūrisks trilleris, bet nu tā labākajā gadījumā izklausās pēc alternatīvās vēstures. Lai cik jocīgi neizklausītos Eiropas Kopienas (18 dalībvalstis) dolāri un piksofons, kuram, acīmredzot, nevar izslēgt attēlu, pat ja tev piezvana nakts vidū, tas vēl ir sīkums. Visa putra ievārīta uzlauztas valdības datu bāzes dēļ. Ļoti slepenas datu bāzes dēļ. Kopijas, ziniet, nevienam nav. Toties parole mainās katru dienu, un tā ir, piemēram, TRINITY. Īstie hakeri, gribot uzlauzt paroli, visbiežāk rakņājoties pa iestāžu atkritumiem, meklējot kādu pavedienu. Sistēmu no viņiem sargā plika Merilina Monro, kas aplipina ar vīrusiem, un Cerbers, kas kož, taču ir pielabināms ar kūciņu. Protams, Kerrs nevarēja zināt, kā būs pēc divdesmit gadiem, taču tagad tas viss izklausās bezcerīgi novecojis, lai gan, piemēram, vēl vecākās grāmatās ļoti jaudīgie nākotnes datori, kuros izmanto perfokartes, man šķiet mīlīgi.
Kerrs arī nepasaka, kā Eiropā ir izveidojusies antiutopiska sistēma, kurā par personas brīvību svarīgāka ir valdības kontrole, kurā policijas dežūrhelikopteri redz gan sievietes matu sprādzi, gan tampona aukliņu (toties novērošanas kameru nav un neviens nenofilmē slepkavības ne tikai uz ielas, bet arī Teita galerijā). Kas to ir izraisījis? Un man nez kāpēc šķita, ka varbūt viņam tīri labi patīk šī iekārta.

Turklāt teorija par taisnīgumu, ko īsteno šī valdība un ar kā palīdzību pēdējās vēlēšanās mēs ieguvām vairākumu mandātu, balstās uz atmaksu. Tā neparedz labošanos. [..] Es ceru, ka tad, kad šo cilvēku notvers, viņam piespriedīs neatgriezenisku komu. Viņam jāizcieš vismaz minimālais veģetatīvais trīsdesmit gadu termiņš. Tomēr manas pašas domas ir tādas, ka visiem būs labāk, ja viņu nesagūstīs dzīvu. [..] Tā ir standarta prakse, galvenā inspektore: šaut un nogalināt visus bruņotus noziedzniekus.

Grāmatai ir interesanta ideja, taču izpildījums mani nepārliecināja.

Posted on 07.02.2011, in Latviski and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. 2 komentāri.

 1. Runa, protams, ir par izklaides romānu, ne par “augsto” mākslu. Lasīju to tūlīt pēc
  iznākšans, tāpēc daudz kas aizmirsies. Iespaids palicis spēcīgs. Bija patīkami iedziļināties
  katrā rindkopā (par spīti tam, ka daudzviet nācās lasīt par man pretīgām lietām), bija
  KUR iedziļināties. Šo romānu nesajauksi ne ar vienu citu šā žanra darbu. Kas kaut
  reizi ar interesi klausījies vēsturiskā Vitgenšteina (vai Rasela) balss ierakstu, tas
  sajutīs to pašu “nervu” romānā. Tas neapšaubāmi ir filosofisks romāns. Bet mūsu
  gadsimts paniski bēg no filosofiskas apjēgsmes…

  Patīk

  • Patīkami dzirdēt atšķirīgu viedokli. Lai saprastu Vitgenšteinu, es droši vien esmu par dumju vai vismaz slinku, un spēcīgā nepatika pret grāmatā aprakstīto sabiedrības iekārtu guva virsroku pār cerību iedziļināties intelektuālā romānā.

   Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: