Kā es nelasu

Pēdējā laikā gandrīz neko nespēju izlasīt. Iesāku vienu grāmatu, otru, dažas nolieku nost, zinot, ka nekad pie tām neatgriezīšos, taču lielākā daļa ir tādas, kas man varētu patikt, šķist interesantas un tā joprojām – bet ne tagad. It kā gribu visu uzreiz, kas sakrājies kaudzē, bet nekas tomēr īsti nepiesaista. Tas ir kā tajās reizēs, kad izstaigāju visus apkārtnes veikaliņus un kafejnīcas un vienalga palieku bez pusdienām, jo nav nekā, kas izskatītos garšīgs.
Tā nu es pašlaik mēģinu lasīt kādas piecas sešas grāmatas un visu laiku gaidu, kad būs klikšķis un atgriezīsies lasītprieks. Es pat izdomāju, ka to varētu izraisīt jau reiz lasītais Brotigans vai kāds vēl nelasīts Koplenda romāns, jo Prečetu negribu, Adamsu negribu…

"Idioma", Matej Kren. http://www.matejkren.cz


Vismaz par vienu grāmatu es skaidri zinu, kāpēc nelasīšu. Tas ir kāds īss detektīvs, kura autora vārds man ir pazīstams, lai gan lasījusi viņu neesmu. Grāmatā amerikāniskās žurnālistikas manierē ir pieminēta vai visu varoņu āriene: “izskatīgs jauneklis ar gariem, tīriem brūniem matiem, ģērbies uzvalkā ar platiem atlokiem un kreklā ar mikipeles rakstu”, un viņi visi ģērbjas garlaicīgi. Nu, vismaz tāds priekšstats radās, pāršķirstot romānu. Džinsi ar paplašinātiem galiem, rūtaini strādnieku krekli, samta uzvalki un kleitas ar zvanveida svārkiem, kas atsedz, protams, slaidas kājas. Aprakstu ir daudz, bet tie nav vizualizējami, nerada priekšstatu par īstu cilvēku.
Gluži tāpat grāmatas varoņi arī visu laiku kaut ko ēd vai dzer, bet tas ir tikai alus vai nūdeļu zupa. Ar ēšanu gan ir saistīta kāda interesanta aina. Viesnīcā brokastojot, varonis nevēlas ēst maizi ar ievārījumu un jautā viesmīlim: “Vous avez du fromage s’il vous plaît?” Viesmīlis atbild: “Oui, monsieur.” Zemsvītras piezīmē dialogs ir iztulkots: “Vai vēlaties sieru?” – “Jā, kungs.”
Iedomājieties vien, kāds darbdienas sākums un kādai geju pornogrāfijai būtu jāseko pēc šī pavedinošā dialoga! Bet nekā. Varbūt tāpēc, ka patiesībā klients vaicāja: “Vai jums, lūdzu, ir siers?”
Sekss trijatā jau ir bijis pāris lappuses iepriekš, taču tikpat plakans un iztēli nerosinošs kā ēdiens un apģērbs. Autors mierīgi būtu varējis iztikt bez visiem trim, gluži tāpat kā es iztiku bez viņa grāmatas.

Advertisements

Posted on 16.03.2011, in Nelasītas grāmatas and tagged . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: