Kaķis cepurē

Dr. Seuss The Cat in the Hat”. Il. Dr. Seuss. Random House, 1957.

Ja es būtu piedzimusi angliski runājošā ģimenē, droši vien būtu uzaugusi ar Dr. Sūsa grāmatiņām, piemēram, ar Grinču, kas zog Ziemsvētkus. Tā vietā es dabūju Māra Čaklā Dillīdallī un Ojāra Vācieša Šlopsterklopsteru, bet tas jau ir cits stāsts, lai arī ļoti piemērots Starptautiskajai bērnu grāmatu dienai, kas svinama šodien, Hansa Kristiana Andersena dzimšanas dienā.
The Cat in the Hat” latviski tiktu izdota sērijā “Mana pirmā grāmatiņa”, jo tieši tāda ir autora ideja: parādīt bērniem, ka viņi paši var izlasīt veselu grāmatu un gūt no tā prieku. Tāpēc atskaņa jau virsrakstā, tāpēc gandrīz visi vārdi ir vienzilbīgi un bērniem viegli uztverami, tāpēc bērniem pazīstama situācija izvēršas sirreālā piedzīvojumā.
Sallija un viņas brālis lietainā dienā sēž mājās un gaida atgriežamies māti, bet pa durvīm ienāk kaķis, kam galvā cepure un ķepā lietussargs. Viņš tūdaļ sāk musināt pārsteigtos bērnus uz neatļautām izpriecām:

I know it is wet
And the sun is not sunny.
But we can have
Lots of good fun
that is funny! [..]

Look at me!
Look at me!
Look at me NOW!
It is fun to have fun
But you have
to know how.

Nelīdz moralizējošās zivtiņas aizrādījumi, ka svešinieks jāraida prom, ka mātei šāda izklaide nepatiktu, ka tā vispār neklājas uzvesties… Kur runcis, tur tracis. Kaķis kā sāk izrādīt līdzsvara izjūtu, balansējot uz bumbas ar zivtiņas trauku, kūku, pienu, grāmatām, grābekli un vēl veselu kaudzi mantu, tā beigās samulsušo bērnu acu priekšā saārda visu māju. Ak vai, tur jau nāk māte…
Tāds ļoti vienkāršots Karlsona variants pavisam jauniņiem bērniem. Viņiem tiek atgādināts, ka ar svešiniekiem ielaisties var būt riskanti, taču tāpēc vien visu dienu rātni nesēdēsi pie loga. Mazliet izdomas, un viss sāk izskatīties citādi.
Es patiesībā šim dzejolim jau esmu par vecu, man vajag lielāku haosu un dumpīgākus bērnus, taču šī noteikti būtu ideāla pirmā grāmata angļu valodā.

Posted on 02.04.2011, in Angliski and tagged , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: