Vai zini, kur ir tavs dvielis?

“Galaktikas ceļvedim stopētājiem” šis tas ir sakāms par dvieļiem.
Dvielis, tur teikts, ir gandrīz visvisvisnoderīgākā lieta, kas var piederēt starpzvaigžņu stopētājam. No vienas puses, tam ir liela praktiska vērtība – jūs to varat aptīt sev siltumam, lēkšojot pāri Džaglana Betas aukstajiem mēnešiem; jūs varat uz tā gulēt Santragina V mirdzošajās marmora smilšu pludmalēs, ieelpojot skurbinošos jūras tvaikus; ar to apsedzies, jūs varat gulēt zem zvaigznēm, kas tik sarkani mirdz Kakrafūna tuksneša pasaulē; lietot to kā buru, ar mazu plostu laižoties lejup pa lēno, bet bangaino Motas upi; samitrināt to, lai lietotu tuvcīņā; aptīt to ap galvu, lai aizsargātos no indīgiem izgarojumiem vai lai izvairītos no Trālas rijīgā vaboļtarkšķa nezvēra (satriecoši dumjš dzīvnieks, kas uzskata, ka tad, ja jūs viņu neredzat, tas nevar redzēt jūs, – stulbs kā miets, bet ļoti, ļoti rijīgs) ciešā skatiena; nelaimes gadījumos jūs varat ar dvieli signalizēt briesmas; un, protams, noslaucīties, ja tas vēl liekas pietiekami tīrs.
Bet vēl svarīgāka ir dvieļa pat neaptveramā psiholoģiskā vērtība. Dažādu iemeslu dēļ, ja strags (strags: nestopētājs) atklāj, ka stopētājam ir līdzi dvielis, viņš automātiski pieņem, ka tam pieder arī zobu suka, beržamais vīšķis, ziepes, cepumu kārba, blašķe, kompass, karte, auklas kamols, pretodu aerosols, apģērbs lietus laikam, kosmonautu tērps utt., u. t. jpr. Turklāt strags labprāt aizdos stopētājam ikvienu no šiem vai duča citu priekšmetu, ko stopētājs varētu būt nejauši “pazaudējis”. Strags domās, ka ikviens cilvēks, kas var izstopēt galaktiku krustām šķērsām, dzīvot bez ērtībām, dzīvot trūkumā, cīnīties pret šausmīgiem apstākļiem, pārvarēt tos un sasniegt mērķi, un joprojām zina, kur ir viņa dvielis, nepārprotami ir cilvēks, uz kuru var paļauties.
No tā radies izteiciens, kas iekļuvis stopētāju žargonā, tādos teicienos kā: “Ei, tu saso to hūpiju Fordu Prīfektu? Tas tik ir frūds, kas patiesi zina, kur ir viņa dvielis.” (Sasot: zināt, pazīt, satikt, mīlēties ar kādu; hūpijs: patiesi sakarīgs puisis; frūds: patiesi apbrīnojami sakarīgs puisis.)

Nezini?
Bez panikas. Dvieļa diena ir rīt, nevis šodien. Divas nedēļas (un desmit gadus) pēc Duglasa Adamsa nāves dienas.


Rīt ir arī diena, kad atcerēties tos, kas cīnījušies un krituši par cieti vārītām olām, patiesību, taisnību un mīlestību par saprātīgu cenu, tos, kas miruši un dažos gadījumos augšāmcēlušies un turpinājuši karot Diženajā Sīrupa raktuvju ceļa revolūcijā.
Par godu viņiem visiem (un Terijam Prečetam, un tiem, kam ir Alcheimera slimība) Sems Vaimss (jaunākajā Prečeta grāmatā “Snuff”, kas iznāks 13. oktobrī, viņš būs devies pavadīt mierīgu atvaļinājumu laukos) un citi rīt piespraudīs pie krūtīm ceriņa zaru.
Ceriņi šobrīd zied pilnā sparā.

Advertisements

Posted on 24.05.2011, in Kas cits and tagged , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: