Gotisks geju trilleris

Lewis Gannett “The Living One“. Cover design by Michael Ian Kaye, photographs by Melissa Hayden. New York: Plume, 1994 (1992).

Kļūstu veca vai neapķērīga. Man taču šķita, ka grāmata ir samērā jauna. Tad es mazliet parēķināju. Protams, kas gan ir nepilni divdesmit gadi? Vienam grāmatas varonim, Toransam (šādu vārdu puisis dabūjis par godu Kalifornijas pilsētai), ir sešpadsmit, un tas ir briesmīgi.
Gandrīz tikpat briesmīgi kā garā un diezgan histēriskā vēstule, ko Toranss negaidot saņem no sava tēva, barona Melkolma Spūra, kuru sen nav redzējis, jo vecāki ir šķīrušies un māte tēvu uzskata par ļaunu cilvēku. Tēvs raksta par sēpijas krāsas rozi, kurā esot iekritis un redzējis savu dzīvi aizritam atpakaļgaitā līdz ieņemšanas brīdim, tad tāpat vērojis sava tēva, vectēva utt. mūžus līdz pat 1271. gadam, kad barons Speour ar cirvi noslepkavoja visu savu ģimeni. Tad laiks sāka strauji ritēt uz priekšu, baronam piedzima cits dēls.

Vienā mirklī puikam jau bija piecpadsmit gadu, Gundulfs izdarīja pašnāvību, un zēns kļuva par baronu. Tā turpinājās. Paātrinājumā bija redzams nāves stakato, galvenokārt pašnāvības, vienmēr pirms nelaiķa barona piecdesmitās dzimšanas dienas.

Pār Spūru dzimtu gulstas Lāsts. Tuvojas Melkolma nāves brīdis, un viņš sauc dēlu pie sevis uz milzīgu māju (kā nekā gotika) Atlantijas okeāna krastā ar skatu uz Portugāli, lai varētu nokārtot mantojuma lietas. Toranss dabū sporta zāli un peldbaseinu (kura sienās iemontētas slepenas novērošanas kameras), tēva miesassargs vai seksa vergs Pips kļūst par viņa personisko treneri un gatavo pilnīgi neēdamas lietas: aknas, smadzenes un ikrus. Normāls amerikāņu zēns taču nevar ēst iekšējos orgānus, viņam vajag kārtīgu bekonu. Apkārt skraida ducis milzīgu elles suņu sarkanām acīm, kas spēj hipnotizēt laupījumu, bet pagrabstāvā slēgtā telpā zied brūnas rozes. Melkolms ieslēdzas un kliedz uz kādu, kura tur nav, un savādi gaudo.
Skolā Toranss met acis uz Eriku no peldēšanas komandas un piedalās radošās rakstīšanas stundās. Jaunajai skolotājai Šīlai, kas māca pusaudžiem lasīt un rakstīt ar ķermeni, ir noslēpumi: patiesībā viņa vāc materiālus savam psiholoģijas diplomdarbam par dzimumu robežām un bieži bēg no pasaules, iztēlojoties, ka atrodas slēptuvē. Vēl Šīlai ir mazliet ķerts draugs Dveins. Viņu ļoti interesē parapsiholoģija un nu arī Melkolms, un kādā ļoti slepenā institūtā Dveinam ir kolēģi…
Vārdu sakot, viens kārtīgs mikslis, ko vēl saraustītāku padara kolāžas forma. Romāns sākas ar redaktoru ievadu (pretencioza un riskanta izvēle), tad seko Toransa zīmīte draugam, Melkolma vēstule, Šīlas dienasgrāmata, Melkolma hronikas, Dveina piezīmes utt. Vēstītāju ir daudz, un viņi visi runā līdzīgā tonī, mazliet uzspēlēti, mētājas ar izsaukuma zīmēm. Tas varbūt piestāv jaunajam Toransam, kam problēmas reizēm sagādā ne tikai ēdienkarte un jautājums, vai Erikam ir puisis, bet arī pareizrakstība. (Starp citu, svešvalodā rakstītā tekstā es reti ievēroju kļūdas, un noteikti arī tāpēc tik bieži lasu angliski.) Kad tikpat juceklīgi izturas arī viņa tēvs un skolotāja, kļūst mazliet garlaicīgi. Tā nu man patika tikai viens varonis, mazrunīgais Pips.
Autors ir mēģinājis salikt kopā pārāk daudz: šausmas un ironiju, pusaudža geja seksuālās, ģimenes un skolas problēmas, konservatīvu audzināšanu, pārdabiskas parādības un militāristu slepenos plānus. Diemžēl summa ir mazāka par saskaitāmajiem, kas vājina cits citu. Ja Genits tik ļoti nebūtu centies uzrakstīt potenciālu kulta gabalu (ap to laiku pirmais romāns iznāca arī Duglasam Koplendam, un abos var saskatīt zināmu līdzību), droši vien būtu sanācis labāk. Tagad rezultāts atgādina pusaudzisku literatūru ar dažām seksa ainām. Es biju gaidījusi vairāk. Gan erotikas, gan spriedzes. Taču savu devu izklaides dabūju.

Posted on 15.06.2011, in Angliski and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: