Pa noslēpumainā dzīvnieka pēdām

Ne gluži par grāmatu tēmu, tomēr saistoša ziņa.
Rītvakar plkst. 19 laikmetīgās mākslas centrs kim? (Spīķeri, Maskavas iela 12/1) “Restaurant Kitchen” terasē piedāvā noklausīties filozofa Jāņa Taurena lekciju “Pa noslēpumainā dzīvnieka pēdām”, kuras tēma ir kriptozooloģija, iespējamo pasauļu teorijas un laikmetīgā māksla.
Pirms tam varēs aplūkot teiksmaini zinātnisko Idas Petersones izstādi “Tatārijas jēraugs un citi valdzinoši pagātnes stāsti“, iepazīties ar baltkrievu pagāniskajām tradīcijām Andreja Lenkeviča fotogrāfiju sērijā “Pagānisms” un padomāt par priekšstatu nenoteikto dabu “Sūzenas Sontāgas camp kino” ietvaros.
Cilvēces kultūrā saglabājušies nostāsti par dažādām brīnumainām būtnēm un teiksmainiem dzīvniekiem. Kriptozooloģija, kuras viens no pamatlicējiem ir Bernārs Eivelmans (Bernard Heuvelmans), uzskatot, ka mūsdienu pasaulē vēl mīt cilvēkam nezināmi dzīvnieki, pēc stingriem kritērijiem “nezinātniskā” veidā mēģinājusi piešķirt nopietnību dažiem no šiem stāstiem. Savukārt no loģikas viedokļa “stingri zinātniskās” iespējamo pasauļu teorijas, par kuru aizsācēju 20. gadsimtā uzskatāms Sols Kripke (Saul Kripke), ir radījušas semantisku interpretāciju, kas parāda, kādā veidā iespējams jēgpilni runāt par neeksistējošiem objektiem, tostarp dzīvniekiem, kas aprakstīti kriptozooloģijas grāmatās, citiem vārdiem sakot – kā veidojas šo fikcionālo būtņu nosaukumu nozīme. Reālisma virziens iespējamo pasauļu teorijās, kas apgalvo, ka iespējamās pasaules to iemītniekiem ir tikpat reālas kā mums mūsu pasaule, saglabā metafizisku valdzinājumu, kas pielīdzināms tai fascinācijai, ko kāds varbūt izjutis bērnībā, lasot 1963. gadā latviski izdoto Eivelmana grāmatu “Pa nepazīstamu dzīvnieku pēdām”. Trešais lekcijas temats būs laikmetīgā māksla, kura skatītājam mākslasdarba nozīmes meklējumos dažkārt liek doties tādā kā semantiskā ekspedīcijā, kas, piemēram, somu mākslas vēsturniekam un semiotiķim Alti Kūsamo (Altti Kuusamo) ļauj apgalvot, ka šādu mākslasdarbu intertekstuālā iecere savā ziņā ir “nolemta neveiksmei”. Lekcijā tiks aplūkota šo trīs īsumā pieteikto tematu iespējamā saistība, kā arī laikmetīgās mākslas “nolemtība”.
Ieeja bez maksas.

Posted on 20.07.2011, in Kas cits and tagged , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: