Šonedēļ internetā. 13

Vecs raksts, kuru reiz jau esmu redzējusi, taču nekaitēs atgādināt: “10 Myths About Introverts”. Droši vien lielākā daļa daudzlasītāju ir ar introvertu noslieci, jo ekstravertiem neatliek laika grāmatām. Viņi ir aizņemti ar saviesīgām sarunām vai meklē adrenalīnu. Bet tas nekas, labi pacenšoties, arī ekstraverti var iemācīties saturīgi sarunāties ar introvertiem.

Kā Nīls Geimens sarunājās ar mākslinieku Šonu Tanu, brīnišķīgās grāmatas “Aizpilsētas stāsti” autoru, kurš cita starpā izstāsta, kā atšķirt sabiedrisku somu no noslēgta, un ar Teriju Prečetu par viņa jauno grāmatu “Snuff“, ko es vēl neesmu izlasījusi, bet Asmodejs jau ir:

NG: Are you respectable?

TP: Is this a trick question? If so, then I shall say yes. Generally speaking I try to obey the law, pay my taxes (of which there are an enormous lot), give to charity, and write letters to the Times that they print. It’s a weird term, respectable; isn’t ‘respek’ what every street kid wants and might possibly expect at the point of a knife? I certainly get involved with things and shortly after finishing this interview will be annoying my local MP. It’s fun. Discworld and the Alzheimer’s together have given me a platform.

Lūk, cita intervija ar Prečetu:

Starp citu, Čehijas valdība ir publicējusi jaunākās tautas skaitīšanas rezultātus. Vairāk nekā 15 tūkstoši čehu jautājumā par reliģisko piederību ir norādījuši, ka ir džedaju bruņinieki. Lai Spēks ir ar viņiem!

Pirms kāda laika Lietuvas interneta lietotājus sapurināja Ļudvika Andŗuļa viedoklis, ka cilvēkus, kas saka: “Nedrīkst ēdot lasīt,” — jāizolē no sabiedrības.

Bērni var nesakārtot rotaļlietas, neēst, nemazgāties, nesportot, galu galā var neizpildīt matemātikas mājasdarbu (dzīvē tas nepavisam nav vajadzīgs) –- ja vien viņi lasa. Ar lasīšanas palīdzību varēs izkļūt no visām ķezām, un es atstaukāšu jebkuru, kas uzdrīkstēsies atraut bērnu no šī svētā, neaizskaramā procesa. Labāk lai nemāk lietot nazi un visu ēd ar karoti vai rokām (gan iemācīsies ar nazi apieties), bet lai līdz mūža galam izlasa kaut vienu grāmatu nedēļā, bet no astoņiem līdz astoņpadsmit gadiem -– vismaz vienu grāmatu divās dienās.

Tie, kas lasa lēni, jutās aizskarti, toties par lasīšanu tobrīd leiši runāja visās malās.

Es vienmēr izlasu jaunos rakstus, ko trīs jaunas un inteliģentas sievietes publicē “Eve’s Alexandria”, un ceru kādu dienu izlasīt arī visu arhīvu. Pirms diviem mēnešiem Viktorija jutās nogurusi no mūžīgā argumenta, ka bibliotēkas nedrīkst slēgt, jo kas tad notiks ar bērniem un bezdarbniekiem?

If we want to save libraries we have to recognise that they are important to us, the adults, the ones who can nip out to Waterstones on a whim and buy a book anytime we want. We have to choose to *use* them, not just to save them. [..] But the point we have to make to anyone who will listen is that libraries are not just for people who need them. We should be saying that constantly. If we want libraries to survive we have to borrow books just because we want to (or might want to) read them. Not because we’re a bit short this month but because the library is the place where we can meet with books of all kinds — try new things; return to comfortable favourite things — for free. We have to say loud and clear that libraries are not just places to inspire the love of reading in children; they’re places to inspire that love in us all.

Čainas Mjevila lekcija par fantastiku “Cognition as Ideology: A Dialectic of SF Theory” Kanzasas universitātē. Pirmā daļa no septiņām:

Posted on 17.12.2011, in Kas cits and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 5 komentāri.

 1. libraries are not just places to inspire the love of reading in children; they’re places to inspire that love in us all – cik skaisti teikts. Mani gan brīžiem sākt mākt bažas, ka pie mums bibliotēka ir tā vieta, kas iedvesmo datorspēlēm. Lai gan to grāmatu, ko man konkrētā brīdi un ļoti steidzami vajag, mūždien KĀDS ir paņēmis.
  Andruli es principā atbalstu, jo man ir ļoti žēl cilvēku, kuri nekad nav izbaudījuši, kā tas ir, kad nevar atrauties no grāmatas.

  Patīk

  • Datorspēles arī ir labas. 🙂 Un bibliotēkā tās vismaz ir limitētu laiku, stundiņu pasēdi, un tevi jau sūta prom. Vai pat ātrāk, ja atnāk kāds pieaugušais ar nemaz ne daudz nopietnākām vajadzībām.
   Acīmredzot TO grāmatu allaž kādam vajag. (Ak, man arī tagad stāv mājās bibliotēkas grāmatu kaudzīte un draudzenes grāmatu kaudzīte, bet es lasu pati savējās. Jo tagad man savajadzējies tieši tās.)

   Patīk

 2. Par Pračetu – Snuff ir lielisks, tik lielisks, ka grūti pat aprakstīt, tādēļ neesmu vēl izdarījis. Līdz ar to lepni ziņoju, ka mana Pračetiāde ir noslēgusies (vismaz viss Discworlds), palikušas astes.

  Patīk

 3. Hi,
  greetings.
  It’s nice to go international 🙂

  Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: