Dr. Ausmoņa klīnika

Pēteris Pūrītis “Dr. Ausmoņa klīnika“. Il. Jānis Esītis. Rīga: Dienas Grāmata, 2011. 208 lpp.

Pēdējā laikā esmu izlasījusi kādas trīs grāmatas, ko varētu saukt par farsu. Jāatzīst, vislabāk ar to bija ticis galā Kristofers Mūrs, taču Pūrīša apcerējumā par veiksmi un tās piesaistīšanu, Līvu republikāņu armiju (LRA) un tās nesaskaņām ar potenciālajiem cīņu biedriem ĪRA, azartspēļu un medicīnas uzņēmumu slēpto darbību, dzeltenās un sarkanās krāsas ietekmi, reklāmistu nedienām un vēl visādiem sīkumiem, kas galu galā mūs ir noveduši tieši tur, kur tagad atrodamies, tātad šai romānā ir īpaši prieciņi latviešu lasītājiem, kādus neviens amerikānis, lai cik talantīgs būdams, mums nesagādās. Pūrītis raksta par Rīgu, nevairoties pieminēt vārdus un vietas, kas pēc dažiem gadiem jaunākiem cilvēkiem, iespējams, vairs neko neizteiks. Toties es atplauku, ieraugot piesauktu Induli Emsi un uzzinot, ko nozīmē “Elvi”:

Tā gluži vienkārši ir Latvijas nosaukuma starptautiskā abreviatūra LV, izrunāta angliski. Arī sauklis “Par savējiem” nebija tukša reklāma, tā bija patiesība. “Elvi” bija Latvijā lielākā veikalu ķēde, kas piederēja vietējam kapitālam, tāpēc bija izvēlēta kā slepenais Drošības policijas (DP) sadarbības partneris nacionālo interešu aizstāvībā.

Visvairāk man patika LRA smagā un neviena latvieša nenovērtētā un pat nepamanītā darba apraksts:

Ja cilvēki domā, ka .. plūdus izraisījušos ledus gūzmojumus Daugavā nav krāvuši simt cilvēku ārkārtīgi smagā darbā visas nakts garumā, bet tie izveidojušies paši no sevis… ja domā, ka mūzika, ko spēlē “Līvi”, nav radīta nolūkā spīdzināt latviešus, bet ir itin jauka… tad neatkarīgās lībiešu republikas izveide kā bija, tā arī paliek nereālas fantāzijas līmenī.

Ja par ledus kraušanu būtu vairāk, es aizmirstu grāmatas ievadu, kurā runā kāds nezināmas izcelsmes subjekts. Tā vismaz biju sapratusi no pāris recenzijām, kurās ievada noslēpumainība bija īpaši uzsvērta. Vienā gan bija atklāts, kas tas ir par tipu, tāpēc bažījos, ka man atņemts pārsteigums. Ne vella. Jau pirmajā lappusē ir viegli uztverami mājieni par vēstītāja identitāti. Diemžēl mani kaitināja autora nekonsekvence, nespējot atcerēties, ko varonis zina un saprot. Lūk, piemērs:

Pirms gada? Ko tas nozīmē? Varbūt kāds kaitinošs vecvārds iepriekšējam pilnmēnesim? Nu nē. [..] Klusas dusmas manī uzsprāga kā aizaizpērnā ievārījuma burciņa pagrabā.

Vai šādi:

Kas ir kaķis, to mēs gan zinājām. Tas bija gigantisks dzīvnieks, kuram patika mūs nēsāt. Mums gan nepatika, ka mūs nēsā, tāpēc mēs bēgām un visādi spirinājāmies pretī. Taču diezgan bieži kaķim izdevās kādu no mums aiznest tik lielu gabalu, ka aiznesto vairs nekad neredzējām. Nu, un kāds kaķim no tā labums? Visticamāk, viņš ir ārkārtīgi stulbs radījums, ja reiz bezjēdzīgi nēsā mūs apkārt, nevis meklē un ēd saknes, sēklas un, ja paveicas, kādu vaboli vai slieku, kā dara visi normālie dzīvnieki.

Kādā sakarā runātājs pēkšņi aizdomājās līdz ēšanai, ja pirms tam stāstīja par spēlēšanos, ko?
Taču tas ir tikai ievads. Tālāk seko ironiskais stāsts par to, kas un kā Latvijā taisa politiku. Viegli lasāms, visi gali beigās diezgan negaidīti saiet kopā, nekā žēlabaina vai pārāk asiņaina, lai gan teroristu un līķu netrūkst. Daudzviet šķiet, ka te pēc autora ieceres būtu jāsmejas, taču man smiekli nenāca. Gribētos spēcīgāk, absurdāk un fantastiskāk, taču ir piemīlīgs Pēteris Pūrītis (PPP) jeb, kā rakstīts uz vāka, “jauks farss”. Bet farsam jau nu gan nav jābūt jaukam! Dodiet man nejaucības, pat ja tās ir karojoši veģetārieši (grāmatā ir pieminēti, bet nav parādīti darbībā) vai neizturamā folkmetāla grupa “Pērkoņkuce” (vai varbūt “Pērkonkuce”, jau aizmirsu, ak, mana caurā galva…).

Izlasīt vērts kaut tikai tāpēc, lai atsvaidzinātu priekšstatu par latviešu literatūru.
Ļoti izstiepts klips no grāmatas atvēršanas redzams “Dienas” TV. Man nepietika pacietības noskatīties.

Posted on 13.01.2012, in Latviski and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: