Ķirurgs

Tesa Džeritsena “Ķirurgs“. Tulk. Daina Grigorjeviča. Il. Vladimirs Leibgams. Rīga: Zvaigzne ABC, 2003. (Tess Gerritsen. The Surgeon. 2001.) 326 lpp.

    Man ir ķermeņa tests, kurā “Ķirurgs” izkrita jau pirmajā teikumā. “Šodien tie atradīs viņas ķermeni.” Ahā. Un kad tie atradīs viņas garu un dvēseli? To nu nepasaka nedz anonīmais runātājs, kas sievieti ir nogalinājis, nedz autore. Ķermeņu grāmatā netrūka arī turpmāk, un, kad 266. lappusē tulkotāja vai redaktore Aija Lāce beidzot bija ieskatījusies vārdnīcā un noskaidrojusi, ka vārdam body ir daudz nozīmju un tulkojumu, es jutos pārsteigta. Līķi anatomijas laboratorijā? Šausmīgi.
    Tomēr tad jau biju pieradusi pie šausmām. Bijušās ārstes sarakstītajā trillerī sērijveida slepkava Bostonā nevis vienkārši nogalina, bet gan naktī ielaužas vientuļu sieviešu dzīvokļos, piesien viņas pie gultas, vispirms atgriež vēderu, slāni pa slānim, izņem dzemdi un tikai tad pārgriež rīkli. Grāmatā teikts, ka upuris sasiets ar elektrības vadiem. “Vadi bija arī ap vidukli un augšstilbiem. Un pāri mutei.” Ilgi prātoju, kā aizsiet muti ar vadiem. Droši vien pa vertikāli, savienojot žokļus. Atbildi atradu oriģināla fragmentā, kas lasāms šeit. Nebija nekādu vadu, slepkava izmantoja izolācijas līmlentu.
        Izrādās, ka pirms diviem gadiem gandrīz tādas pašas slepkavības bija notikušas citā pilsētā. Tur pēdējais upuris palika dzīvs, jo pamanījās nošaut slepkavu. Tagad Katrīna Kordela ir pārcēlusies uz Bostonu un ir veiksmīga ķirurģe, tikai — ak, kāds pārsteigums! — ap viņu aizvien ciešāk riņķo slepkava.
    Vēl grāmatā ir labais policists Tomass Mors, kam rodas abpusējas simpātijas ar Kordelu (Tesa Geritsena rakstnieces karjeru sāka, sacerot romantiskus trillerus), vienīgā Slepkavību izmeklēšanas nodaļas policiste Džeina Ricoli (grāmatā Ridzoli), kas ir neglīta un kašķīga, jo, kā vairākkārt atgādina Mors, viņai ir grūti pārējo, ne tik labo policistu sabiedrībā, kas nevairās no tādiem jociņiem kā tampona iemešana ūdens pudelē, turklāt vecāki viņas brāļu panākumus vienmēr uzskatījuši par svarīgākiem. Ricoli ne pārāk patīk Kordela, un reizēm varētu šķist, ka viņa ķirurģi tur aizdomās ja ne gluži par slepkavībām, tad par informācijas noklusēšanu gan.
    Es mīkstčaulīgi bažījos, ka man uzšķēršanas būs par daudz, bet tik traki nebija. Asiņainās ainas, kurās viens ķirurgs nogalina cilvēku, bet citi — glābj, un tas viss aprakstīts medicīnas terminos, ir galvenais iemesls, kāpēc lasīt tieši šo grāmatu. Citādi trilleris kā tipisks trilleris, ar labi paredzamiem brīžiem, kad vēlreiz parādīsies slepkava vai jauns upuris. Ar īpašu izdomu valodas ziņā autore arī neizceļas, lūk, cik nodrāzti viņa apraksta Moru:

Vīrietis bija aptuveni četrdesmit piecus gadus vecs, viņa tumšajos matos vīdēja pa kādai sudrabotai stīgai. Briedums bija ievilcis nopietnības vaibstus viņa vēl joprojām uzkrītoši pievilcīgajā sejā.

    Bet kurš gan detektīvā meklē ko svaigāku par sudrabotām stīgām? Latviskais teksts plūst raiti un gana labskanīgi, lai lasītāja pakluptu tikai aiz medicīnas terminiem, visādiem osciloskopiem un Džona Do STAT rezultātiem, un tādiem brīnumiem (ķermenis!) kā “Amerikas līnijas adrese” (AOL, kādreiz American Online), burtiski iztulkota izteiciena “can’t help but” (cilvēki, kas “pabrauc garām satiksmes negadījumam un nevar palīdzēt, bet ar skatienu meklē asinis”, sapratīs slepkavu) vai šī dialoga:

— Tad jau mums jāmeklē reptiļcilvēks! Tas varētu sašaurināt aizdomās turamo loku.
— Nav nepieciešams. Ir vasara.

    Karstā laikā ādas zvīņošanās mazinoties, tāpēc visi būs vienlīdz aizdomīgi.
    Vispār es sapratu, ka man tomēr labāk patīk vecā stila detektīvi, kad slepkavam bija noteikts iemesls tikt vaļā no upura, nevis maniaku gabali, kuros nogalina tikai tāpēc, ka īsti nav pie pilna prāta. Turklāt autore piemin, bet plašāk nepievēršas pacientu datu neaizsargātības problēmai, kas man šķiet gan svarīgāka, gan vieglāk novēršama par viena jukuša tipa tieksmi izoperēt dzemdi. (Tiesu psihiatrs to nodēvēja par vēlmi atņemt sievietēm to, kas viņas padara par sievietēm, un tur nu jābūt vīrietim, lai spētu noticēt, ka dzemdei ir tik izšķiroša loma.) Policijai arī vajadzēja pārāk daudz laika, lai saprastu, kur jāmeklē vainīgā pēdas. Grāmatas beigas ir atklātas, un, protams, tai ir turpinājums, kurā, cik noprotu, notiek tas, kas jau bija gaidāms.
    Tomēr daudziem Geristena patīk, viņa ir sarakstījusi vēl astoņas grāmatas par Ricoli, kas līdz ar citu patologanatomi kļūst par sērijas galvenajām varonēm, ir arī seriāls “Rizzoli & Isles”. Dažās grāmatās sižets varētu būt interesantāks, piemēram, tajā, kur ir Ēģipte un mumificēšanas smalkumi. Droši vien kādreiz palasīšu vēl, bet tas noteikti nebūs tūlīt.

Posted on 28.03.2012, in Latviski and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 6 komentāri.

 1. Izklausās pēc baiga kaujamā gabala. Man par maniakiem vispār nepatīk lasīt. Man patīk, kad autors izraisa šausmas nevis ar detalizētiem asiņu aprakstiem, bet ļaujot lasītājam pašam iztēloties.

  Patīk

  • Jā, kas vainas vecajai labajai indei, nošaušanai vai sitienam ar trulu priekšmetu? Kāpēc katrā ziņā jāizgudro kaut kas sadistisks un ekstravagants? Bet es pati reizēm skatos “Noziedzīgos prātus”, kur slimīgs ļaunums uzglūn aiz katra stūra.

   Patīk

   • Kings savā grāmatā “Stephen King’s Danse Macabre” rakstīja, ka sadisms un ekstravagantums nākot no rakstnieku slinkuma. Un arī lasītājs bieži vien ir gatavs jaukt pretīgumu ar šausmām, autori to izmanto.

    Patīk

 2. Toreiz, kad lasīju (sen), Ķirurgs man patika tīri labi, vismaz kā detektīvs, jo atrisinājumu atceros joprojām. Džeritsenas Mefisto klubu es izmocīju, jo tur klāt bija piepītas modernās sazvērestību teorijas par klubu, kas pārvalda pasauli. Pēc tam tiešām gribas atgriezties pie vecā, klasiskā detektīva.

  Patīk

 3. Par šito riktīgi izsmējos. Es arī vairāk veco labo detektīvu piekritēja. Tur tomēr viss ir pārdomātāk, ne tik vienkārši un vairāk galva jāpalauza kurš vainīgs un kāpēc.

  Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: