Kā pulsē attiecības

Julian Barnes “Pulse“. Il. Suzanne Dean. London: Vintage Books, 2011. 228 lpp.

    Viss, ko esmu lasījusi no Džūljena Bārnsa, man ir vairāk vai mazāk paticis. Stāstu krājums “Pulse” pieder pie vairāk patikušajām grāmatām. Te ir latviešu lasītājai jau pazīstamie Bārnsa motīvi: ironiskais attiecību tēlojums kā grāmatās “Atklāti runājot” un “Mīlestība utt.” (tās lasāmas tieši šādā secībā), “Arturam un Džordžam” raksturīgā cita gadsimta noskaņa, “Pasaules vēsturē desmit ar pus nodaļās” (šī man ļoti patika) redzamais inteliģences un humora izjūtas apvienojums.
    Grāmata ir sadalīta divās nodaļās. Pirmajā ir deviņi stāsti par attiecībām. Pats pirmais, “East Wind” (lasāms internetā, tāpat kā vēl pieci krājuma stāsti), kurā šķirtenis sāk tikties ar kādu austrumeiropieti un iebāž degunu par dziļu viņas noslēpumos, mani īpaši nepiesaistīja, domājams, tieši atmaskotās Austrumeiropas dēļ. Vajadzēja būt traģiski, bet bija mazliet par brutālu, par vienkāršu, neuzticēšanās un neļaušanās tēmu aizēnoja “lūk, cik tur bija slikti”.
    Toties pēc tam nāca pirmā no četrām saviesīgām sarunām, “At Phil & Joanna’s I: 60/40”. Vairāki angļu pāri pēc bagātīgām vakariņām runājas par visu ko: par politiku, seksu un mazliet pat par mīlestību, par labāko apelsīnu marmelādes recepti, smēķēšanu un to, ka nu jau apkopēja atsakās no piedāvātās marihuānas, ak, kur gan šī pasaule ir nonākusi?, par to, ka viņi ir pēdējā paaudze, kas sarunās vēl izmanto latīņu izteicienus, par zarnu vēzi un pievienošanos eirozonai, par vides piesārņošanu un to, ka nevienam nepietrūks Nīderlandes, ja vien pirms applūšanas no tās tiks aizvestas prom visas Rembranta gleznas… Ir patīkami noklausīties vieglo, bet saturīgo patērzēšanu, un die’s dod man pēc pārdesmit gadiem kaut pusi viņu prāta un pašironijas. Nu, un vakariņas draugu lokā arī. Dažus latīņu izteicienus es jau zinu.

Džūljens Bārnss. Foto: Elena Vornere (Ellen Warner).

    Labdabīgā ironija turpinās divu padzīvojušu rakstnieču atmiņās par vecajiem labajiem laikiem “Sleeping with John Updike”. Lai gan viņas apspriež gultu, citus rakstniekus un aģentus, patiesībā Apdaiks nav svarīgs, būtiska ir abu jauko, bet nepavisam ne ideālo sieviešu spēja gadiem ilgi saglabāt draudzību.
    Divos stāstos — “Gardeners’ World” un “Trespass” — pāru attiecībās iejaucas vaļasprieki, mīlētājus gan vienojot, gan šķirot. Te nu uz sevi no malas var paskatīties dedzīgi dārzkopji un tūrisma pārgājienu cienītāji, bet aiz smieklīgajām ainām atkal slēpjas nopietnība, cilvēka spēja vai nespēja sadzīvot ar citu cilvēku. Lielākajā daļā stāstu Bārnsa varoņi izraisa simpātijas, bet te autors kļūst īpaši dzēlīgs.
    Pirmo daļu noslēdz skumjš stāsts par atraitni, kas saprot, ka viss ir citādi nekā līdz šim un ka viņam vēl ilgi būs jāmācās no sērām. Otrajā daļā Bārnss turpina rakstīt par cilvēkiem, kas, kā labi nojaušams, viņu patiesi interesē, taču šie stāsti krasi atšķiras. Pēc nepiespiestā mūsdienu angļu dzīves attēlojuma mazliet pārsteidz iegrimšana citā kontinentā un gadsimtā. “The Limner” vēsta par ceļojošu kurlmēmu mākslinieku, kas glezno pasūtījuma portretus, ir pieķēries savai uzticamajai ceļabiedrei ķēvei un labi iepazinis cilvēka dabu. Vēsturisko tēmu turpina 18. gs. garā ieturēts pārskats par ārsta M. eksperimentiem ar magnētisma izmantošanu dziedniecībā un viņa jauno pacienti, kas atveseļojoties zaudē vairāk nekā iegūst.
    Autors apcer sajūtas un to zudumu, attiecību veidošanos (“Complicity”), pa vidu pagūst izstāstīt par Garibaldi mīļoto un grāmatu noslēdz ar stāstu par vienu laimīgu un vienu neizdevušos laulību. Viņš precīzi, asprātīgi un iejūtīgi attēlo cilvēkus un to vājības, izmantojot īsstāsta formu pilnībā, nepasakot ne par daudz, ne par maz. Te ir gan sižets, gan raksturi, gan pārdomas, gan meistarīgi lietota valoda. Jēga un baudījums.

Posted on 17.06.2012, in Angliski and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: