Tver nakti

Dīns Kūncs “Tver nakti“. Tulk. Pāvils Silnieks, il. Arta Ozola-Jaunarāja. Rīga: Valters un Rapa, 2001. (Dean Koontz. Seize the Night. 1999.) 461 lpp.

    Reiz jau es te par Kuncu rakstīju, un tad man kāds ieteica izlasīt “Tver nakti”. Izlasīju.
    Nemaz tik viegli nebija. “Nakts balss” bija īsa, “Tver nakti” ir gara, un tas būtu patīkami tikai tādā gadījumā, ja stāsts būtu aizraujošs. Neanderthalis bija saskatījis “mežonīgi melnu un gotisku romānu”, bet man tas šķita panaivs, pārlieku sadomāts un moralizējošs. Vecums, vai? Katrā ziņā par labu nenāca arī vēlāk piedzīvotā atklāsme, ka šī ir varbūtējas triloģijas otrā grāmata (beigās skaidri jaušama trešās iecere, taču tā joprojām esot pusrakstīta), un pirmajā, “Fear Nothing”, ir plašāk aprakstīta ne tikai darbības vieta un dīvainie notikumi, kas tur norisinājušies, bet arī abi simpātiskākie tēli, suns un kaķis, kas te darbojas pārlieku maz. Nesaprast man izdevējus, kas izdod turpinājumu, bet ne sākumu…
    Tātad ir kāda Kalifornijas piekrastes pilsētiņa, Mēnesgaismas līcis, kurai kaimiņos bijusi liela armijas bāze. Nu tā ir slēgta, bet pilsētniekiem atstāts nelāgs mantojums. Apkārtnē klaiņo slepkavīgu pērtiķu bariņš, kam bija paredzēts kļūt par īpašu bioloģisko ieroci. Inficējušies ar ģenētiski modificētu retrovīrusu, cilvēki pārvēršas nezvēros. Pašā bāzē novērojamas vēl baisākas ainas, piemēram, no kāda cita laika vai realitātes nākuši kāpuri, kas pārņem cilvēka miesu un prātu. Policijas galvenais uzdevums ir piesegt notiekošo. Šādā nelāgā laikā galvenā varoņa Kristofera Snova bijušajai mīļotajai un joprojām vēl draudzenei Vingai kāds nolaupa dēlēnu (grāmatas sākums angliski lasāms šeit). Snovs kopā ar savu superinteliģento suni dodas nolaupītājam pa pēdām. Tā kā Snovam ir reta kaite, kuras dēļ viņš nedrīkst uzturēties dienasgaismā, visa darbība notiek naktī. Filmu tas droši vien padarītu drūmāku.
    Vēlāk Snovam piebiedrojas draudziņš, ar kuru viņš sarunājas tīniskā sērferu slengā, lai gan abiem ir ap trīsdesmit, un vēl daži palīgi. Viņi paprāto par Dievu, zinātnes finansēšanu un valdību, paceļo laikā, iespējams, iegriežas ellē un beigās pat atrod to, kam gāja pakaļ.
    Vai nu nelaikā lasīju, vai vienkārši visa kā bija par daudz, tostarp latviskā teksta savdabību, varbūt mani ietekmēja Snova un Bobija runasveids — romānā es tā arī neiejutos, šausmas nesajutu un notikumiem nenoticēju.
    Pēc “Nakts balss” biju sagatavojusies tam, ka tulkojums būs nelasāms. Pirmās lappuses mani patīkami pārsteidza. Tomēr drīz vien pamanīju visādas dīvainības. Nelietīgais tips tiek dēvēts par kidneperu, turklāt zemsvītras piezīmē paskaidrojot, ka tas nozīmē — bērnu laupītājs. Turpat netālu paskaidrots, kas ir DNS (dezoksiribonukleīnskābe — galvenā šūnas olbaltumviela, ģenētiskā materiāla nesēja). Nez, vai šis paskaidrojums daudz palīdz lasītājam, kam saīsinājums bija svešs? Turklāt kāpēc izvēlēts tieši šis vārds, ja tajā pašā teikumā ir vēl sarežģītāki?

Jūsu ķermenis atšķirībā no manējā nepārtraukti ražo enzīmus, kuri organisma šūnās nomaina bojātos nukleotīdu ķēžu segmentus, aizvietojot tos ar nebojātu DNS.

    Tekstā ir dzirdama stāstītāja balss un — pavisam negaidīti — parādās vecvārdi, apvidvārdi un neierastas formas, piemēram, ķerlis un tāviet, tomēr ļoti bieži teikumi ir pārtulkoti burtiski, tie ir neveikli un reizēm saprotami, tikai attulkojot atpakaļ tādus izteicienus kā “es nobrīnījos, ja” vai “kompjūterliterāts”. Iespējams, autortiesību dēļ no jauna tulkoti literatūras klasikas tēlu vārdi, radot nevajadzīgi komisku efektu, kad tiek piesaukta laumiņa Skārdenīte vai Pūka dzejolis, kurā pieminēts resns mūlis.
    Par jociņiem runājot, meklēdama internetā grāmatas vāka attēlu, atradu saiti uz atlants.lv. “Eseja: Dīna Kūnca “Tver nakti”. Romāns “Tver nakti”, kuru ir sarakstījusi rakstniece Dīna Kūnca ir pieskaitāms pie tādiem žanriem kā psiholoģiskais detektīvs un…”

Posted on 25.08.2012, in Latviski and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 1 komentārs.

  1. Šo grāmatu reiz iesāku lasīt, bet nekur tālu netiku un noliku malā, jo pilnīgi piekrītu, ka panaivs un pārlieku sadomāts.

    Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: