Šonedēļ internetā. 23

    Tā, tā, kas tad šoreiz man te uzkrājies?
    Kāds krieviski rakstošs grāmatu apcerētājs, kuru es lasu un reizēm pat ņemu vērā, mani pārsteidza, sacerot ļoti pozitīvu atsauksmi par latviešu grāmatu. Kā jūs domājat, kuru? Pareizā atbilde šeit.
    Latvijā sākas Dzejas dienas. Programma redzama šeit, turklāt jāieskatās arī satelītprogrammā, kur nepavisam nav tikai skolēnu un bibliotekāru lasījumi. Svētku rīkotāji aicina iesaistīties arī lasītājus:

    Šobrīd, kad politika tiecas rakstītās rindas izmērīt, sareizināt burtus un dzejas matemātisko atdevi sadalīt diagrammās un stabiņos, mums ir svarīgs ikviena lasītāja, fana, interesenta un drauga atbalsts.
    Tāpēc mēs aicinām ikvienu – akmentiņ, lec laukā! Iesaisties un paud savu atbalstu dzejai, kļūstot par Dzejas vēstnieku!

    Toties ASV Kongresa bibliotēka saviem vidusskolēniem ir sarūpējusi pa dzejolim dienā. Visu mācību gadu viņi varēs lasīt citiem priekšā un klausīties dažādus dzejoļus, sākot ar Billija Kolinsa (Billy Collins) “Introduction to Poetry”.

I say drop a mouse into a poem
and watch him probe his way out,
[..]

But all they want to do
is tie the poem to a chair with rope
and torture a confession out of it.

    Pa dzejolim dienā es saņemu e-pastā. Tos man sūta Amerikas dzejnieku akadēmija. Vēl man pienāk arī Rūmī dzejoļi angliski, reizēm arī oriģinālā vai vairākos tulkojuma variantos. Tas nekas, ka lielākoties tie paliek neizlasīti, ja nu es sagribu dzejoli, tālu nav jāmeklē.
    Lietuvas grāmatnīcu tīkla “Pegasus” darbinieki nolēmuši iepazīstināt citus ar sev tuvākajām grāmatām. “Rozē” reizēm pie dažām grāmatām ir pieliktas zīmītes ar pārdevēju atsauksmēm, bet leiši iet tālāk un ir sarīkojuši fotosesiju. Visi attēli redzami feisbukā.
    Ēd ne tikai latviešu rakstnieki. Literārs alfabēts:

P is for PLUM CAKE
    For one breakfast, Jane Austen sat before a spread consisting of plum cake, pound cake, hot rolls, cold rolls, bread and butter, chocolate, coffee, and tea. Balance.

    Skotu rakstnieks Ērvins Velšs, tas pats, kas skaitīja vilcienus, prāto, vai mūsdienās vēl ir iespējama nacionālā literatūra:

    I’ve always considered myself belonging to the school of writers who should be read but not heard, so I don’t know what set of circumstances leads me to be standing here today. I suppose the subject matter, a national literature, is a compelling one for me, given the current political situation in these islands with the forthcoming independence referendum, and the fact that I’m now in genuine exile in the US, rather than a half-arsed one in London or Dublin.

    Ians Makjuans neatteiksies no papīra grāmatām:

    “You put them on the shelf and it’s the complete narrative of your existence,” he says. “All these crappy, yellowing paperbacks I bought when I was 17. I’ll never read them again, but I could never throw them away, either.” He hugs himself, trying his best – mostly for my benefit – to look neurotic. “I want them around me and that’s not something you can do electronically.”

    Hovards Džeikobsons apgalvo, ka romāna liktenis ir apdraudēts. Kāpēc? Trūkst labu lasītāju.

    Describing his experience of appearing at reading groups – “sometimes they are lovely, sometimes they aren’t, and sometimes they are just staggeringly rude” – Jacobson said that he felt a sense of “heartbreak” when he heard readers say, “I don’t like this book because I don’t sympathise with the main character.”
    He added: “The language of sympathy and identity and what we call political correctness is killing the way we read.
    “That’s like the end of civilisation. That is the end. In that little sentence is a misunderstanding so profound about the nature of art, education and why we are reading, that it makes you despair. Who ever told anyone that they read a book in order to find themselves?”

    Iespējams, ka trūkst arī kritiķu, tā vismaz raksta The New York Times un Slate:

    But if you spend time in the literary Twitter- or blogospheres, you’ll be positively besieged by amiability, by a relentless enthusiasm that might have you believing that all new books are wonderful and that every writer is every other writer’s biggest fan. It’s not only shallow, it’s untrue, and it’s having a chilling effect on literary culture, creating an environment where writers are vaunted for their personal biographies or their online followings rather than for their work on the page.

Posted on 09.09.2012, in Angliski, Kas cits and tagged , , . Bookmark the permalink. 6 komentāri.

 1. Cik jauki, ka kādam patīk arī kāds latviešu autors. Mums vajadzētu vairāk tādas atsauksmes, jo brīžiem jau sakāmais aiziet tiktāl, ka visa latviešu literatūra nekam vairs neder.

  Es piekrītu Džeikobsonam, jo diezgan bieži gan angļu, gan krievu blogos esmu lasījusi argumentu “nesimpatizē galvenais varonis” un brīnījusies, kādēļ gan tam tā vajadzētu būt. Man gan arī varonis var nepatikt vai pat likties debils, bet nu tas īstenībā nozīmē, ka autors ir tik talantīgs, ka spējis to izveidot gana dzīvelīgu un tad nu es varu domās disputēt.
  No otras puses – ir ārkārtigi patīkami grāmatās atrast sev līdzīgi domājošo, to nevar noliegt.

  Un pēdējais citāts ir precīzs – cik gan daudz mums pēdēja laikā ir “brīnišķīgu grāmatu, kuras iedvesmo…”, tas jau besī.

  Patīk

 2. Es par visu varu nemeklēju sevi (lasīt par sev līdzīgu atkal un atkal būtu garlaicīgi), tomēr reizēm gadās vienkārši stulbi varoņi kas tā rīkojas tāpēc, lai autors varētu uztaisīt sev vajadzīgo sižeta pavērsienu vai drāmu.
  “brīnišķīgu grāmatu, kuras iedvesmo…” tagad ir uz gandrīz katras grāmatas vāka. Blogos man tas nešķiet tik izteikti, jo pieļauju, ka katrs izvēlamies lasīt to, kas patīk un tad tiešām izlasītā grāmata kļūst par “brīnišķīgu grāmatu, kura iedvesmo…”

  Patīk

 3. Par “brīnišķīgu grāmatu, kura iedvesmo…”, es jau vispār nemaz grāmatu nesāku lasīt, ja man nav aizdomas, ka viņa būs brīnišķa. Reizēm sanāk aplauziens un viņa tāda neizrādās, bet lielākoties viņa ir bijusi lasīšanas vērta. Bet tas jau atkarīgs no katra lasītāja pieredzes.

  Man jau šķiet, ka nu jau māku izvairīties no grāmatām, kuras man noteikti nešķitīs brīnišķas. Lai gan pašreiz esmu uzrāvies uz vienu nebrīnišķu stāstu krājumu kuru lasu. šķiet ka Lovecraft pasaulei veltītie stāstu krājumi nevienmēr ir labi.

  Patīk

 4. Es gan lasu visādas grāmatas, arī pavisam viduvējas, un arī tām ir sava vieta, tikai izdevniecību mārketinga speci varētu izdomāt kādu citu, patiesāku saukli, ko tām drukāt uz muguriņas.
  Grāmatas ar simpātisku galveno varoni droši vien ir vieglāk uztveramas, patīkamākas, jo īpaši tādā gadījumā, ja lasītāja var iedomāties, ka pati tāda ir/būtu, ja vien viņai būtu maķenīt tievāks viduklis, bagātāki vecāki vai jaukāki draugi. Nesimpātiskajos arī var gadīties saskatīt sevi, un ko tad?

  Patīk

  • Man arī nav iebildumu pret viduvējām izklaidējošām grāmatām, ja tās ir uzrakstītas ar aizrautību un nemēģina izlikties par kaut ko gudrāku nekā tās patiesībā ir.

   Izdevēju saukļi uz grāmatu muguriņām gan mani lēnām padara par ciniķi. Aizraujoša grāmata – var cerēt uz vismaz vienu jēdzīgu sižeta pagriezienu, pikanta – visticamāk, ka tur būs daudz garlaicīgu un samākslotu seksa aprakstu, šokējoša – tātad ir iekļautas dažas bezjēdzīgas un nepamatotas vardarbības ainas vai arī mēģinās manipulēt ar lasītājiem, dziļi filosofiska – tad būs visādas pseidointelektuālas basņas, poētiska – daudz garu un piņķerīgu, bet pilnīgi bezsaturīgu vārdu savārstījumu, utt. 🙂

   Daļai no blogiem es vēl ticu, ka tur lasītāji parastie raksta to, ko patiešām domā un jūt lasot. 🙂

   Patīk

   • Nezināmus autorus man var pārdot ar mīļu rakstnieku sacerētiem slavas vārdiem, nav pat svarīgi, ko šie pateikuši, intriģējošu nosaukumu un vāku. Tomēr, kopš lasu daždažādus emuārus, nezināmu autoru kļūst aizvien mazāk, un arī par tiem es visdrīzāk ievākšu ziņas, iekams pirkt nost. Bibliotēkās gan nebaidos riskēt.

    Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

<span>%d</span> bloggers like this: