Pirmsnāves skūpsts

Aira Levins. Pirmsnāves skūpsts. Tulk. Anita Jirgensone. Il. Arnis Kilbloks. Rīga: Zvaigzne ABC, 2009. (Ira Levin. A Kiss Before Dying”. 1953.) 344 lpp.

    Vispār es gribēju izlasīt “Stepfordas sievas”, bet, kad beidzot atcerējos, ko īsti meklēju, bibliotēkā tā romāna nebija. Bija šis. Pietiekami īss, lai es to paņemtu, jebšu vienu stipri viduvēju Levina romānu ne tik sen jau biju lasījusi. Neko lielu negaidīju un nevīlos. Tikai tas vāks… Vai tad mākslinieks vispirms nevarētu izlasīt grāmatu? Nav te nekādas sievietes-vampa ar spilgtu grimu un indes zobiem, te ir salīdzinoši tikumīgas 50. gadu sākuma jaunietes, kas pašas kļūst par upuri. Būtu arī interesanti, ja reklāmas uzraugi reiz pieprasītu, lai izdevēji pamato uz vāka rakstītos slavinājumus, bet tas nu tā.
    “Pirmsnāves skūpsts” sākas kā klasiska amerikāņu traģēdija: ir divi jauni, neprecējušies cilvēki, sekss un negaidīta grūtniecība, kas izjauc puiša plānus. Nav iespējams izdarīt legālu abortu, toties ir cilvēki, kas zem letes pārdod dažādas tabletes. Ja tās nepalīdz un puisis jūtas ļoti izmisis, galvā var iešauties dažādas domas, īpaši, ja esi pievilcīgs, trūcīgs un domā, ka tev pienākas būt veiksminiekam. Romānā attēlotais puisis ir tieši tāds.
    Piecdesmitajos gados sižeta turpinājums droši vien izklausījās svaigāks. Tagad viss jau dzirdēts vai lasīts, vai redzēts. Ik pa brīdim kļuva interesanti, kas tieši notiks tālāk, jo vairākas versijas šķita vienlīdz ticamas, bet spriedzi es neizjutu. Elēna, meitene detektīve (nevis detektīvs, kā rakstīts grāmatā), bija pārāk naiva. Pasaka viņai puisis, ka šis neesot slepkava, un viņa notic. Lasītājai atliek minēt, kurš īsti viņu nogalinās, bet tas, ka slepkavība noteikti būs, kļūst skaidrs pārāk ātri. Un vispār tās meitenes… ja esi “nepievilcīga, bet ļoti gudra”, noteikti “pateicībā par dažiem neveikliem skūpstiem ģērbtuvē” pieķersies klasesbiedram, vai ne? Protams, tie bija laiki, kad, ja var ticēt grāmatai, Kolumbijas universitāti pabeigušai lielrūpnieka meitai ar tētuka palīdzību piedāvā darbu reklāmas aģentūrā par kopētāju, un viņa šo darbu ļoti grib, lai gan, lepna būdama, aiziet strādāt par sekretāri. Tak jau interesantāk, varēs ne tikai pārrakstīt tekstus vai pastāvēt pie kāda no pirmajiem kopētājem, bet arī atbildēt uz tālruņa zvaniem.
    Vēl man bija grūti noticēt, ka policija izturas tik pasīvi, kad aizdomīgos apstākļos mirusi bagātnieka meita, un sērojošais tēvs šo pasivitāti bez vārda runas akceptē.
    Galvenais varonis ir kārtīgs maita un nav īsti pie pilna prāta, un viņš ir interesantākais grāmatas tēls. Labi, ka bieži iespējams ieskatīties viņa domu gaitā. Slikti, ka grāmatas beigas nav gluži viņa cienīgas. Levins pārāk centīgi liek izšaut bisei, bet nespēj radīt neziņu, kas raksturo romāna labākās vietas.
    Levina valoda ne ar ko īpašu neizceļas. Tulkojums šķiet nedrošs, pēc “kad…” vienmēr seko “tad…”. Grūti lasīt pirmās lappuses, kurās varoņi nav nosaukti vārdā un paturēti visi angliskie piederības vietniekvārdi. He, she, his, her un their pārvēršas par viņ-. Tādos izteikumos kā “viņš apskāva viņu un glāstīja viņas muguru” vārds “viņas” ir lieks. Kurš gan iedomātos, ka puisis apskauj meiteni un glāsta savu muguru? Starp citu, romānu jau 1994. gadā izdeva “Rija”, būtu interesanti salīdzināt, vai tekstā ir izmaiņas.
    Un vēl. Dorotija noteikti nevarēja querido iztulkot kā dārgā. Pat es zinu, ka querido ir vīriešu dzimtē. Kā to nezināt studentei, kas kaut puslīdz cītīgi apmeklē spāņu valodas nodarbības?
    Grāmatu aprakstījis ir arī Dainis.

Posted on 17.10.2012, in Latviski and tagged , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: