Civilizācijas gals

Jared Diamond. Collapse: How Societies Choose to Fail or Succeed. London: Penguin (2005). 590 lpp.

  Par šo grāmatu negribas vienkārši stāstīt, to gribas atstāstīt. Biju atzīmējusi pārdesmit citējamas vietas, taču tagad, kad man pēkšņi steigšus kas nebūt jāuzraksta, nav pieejami ne pierakstītie lappušu numuri, ne pati grāmata, tā ka garais pārstāsts izpaliek.
 Autors grāmatā mēģina noskaidrot, kāpēc dažas civilizācijas iet bojā, bet citas – izdzīvo. Viņš uzskaita duci civilizācijas un vides sabrukuma cēloņu: dažādu veidu resursu izsmelšanu, jaunievestu augu un dzīvnieku sugu kaitīgumu ekosistēmai, klimata pārmaiņas, vides piesārņojumu, nošķirtību no kaimiņiem un attiecīgi tirdzniecības partneru trūkumu, naidīgus kaimiņus, lēmumu pieņēmējus, kas dzīvo kaut kur citur, turēšanos pie vecām ieražām jaunos apstākļos un nespēju pamanīt, cik ļoti ir pasliktinājies stāvoklis, jo pārmaiņas ir pakāpeniskas.

 Tad viņš apraksta dažādas sabiedrības, ar klasisko Lieldienu salu piemēru sākot un mūsdienu Nīderlandi, Austrāliju un paša mājām – ASV Montānas štatu – beidzot, kuras ir pieredzējušas daļu uzskaitīto cēloņu. Lielākoties tas ir izraisījis gaužām nepatīkamas sekas, bet dažviet ļaudīm ir izdevies laikus pamanīt notiekošo un saprātīgi reaģēt, un tāpēc – izdzīvot. Man visinteresantākie šķita pārceļotāju piemēri, kad aizbrauca cilvēki uz Austrāliju vai Grenlandi un nodomāja, ka te jau viss gluži vai tāpat kā mājās, bet izrādījās, ka pirmais iespaids ir mānīgs, redz, augsne ir veidojusies citādi, tāpēc šeit ir jārīkojas pavisam atšķirīgi, ja vien negribi nomirt bada nāvē. Un tad nu kā kurā vietā – dažas kopienas spēj pielāgoties videi, bet citām svarīgāka izrādās vēlme saglabāt ierastās tradīcijas un kultūru.
 Ne visi autora optimistiskie paraugi man šķita vērtējami pozitīvi, tāpat daži apšauba daļu grāmatā minēto skaitļu, taču nav jau būtiski visam piekrist, tas drīzāk pat varētu būt apšaubāmi, svarīgi ir tas, ka autors liek aizdomāties.

Posted on 30.12.2012, in Angliski and tagged , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: