Marts

aprilis Marts tātad šogad nebija nekāds sieviešu mēnesis, bet, no otras puses, tas sanāca femīni solidārāks nekā viņgad, kad es noņēmos ar lielo un biezo grāmatu un dažiem ne pārāk veiksmīgiem latviešu romāniem. Šogad es kā sāku ar sapņiem un gulēšanu, tā atmodos un ieraudzīju dažādas nepatīkamas ainas ar šo to jautrāku pa vidam. Diemžēl melnrakstu mapīte, par spīti visiem labajiem nodomiem, martā kārtējo reizi tikai uzblīda, nevis samazinājās.

 1. Alison Fell. Dreams, like heretics: New and selected poems. Samērā, bet ne pārspīlēti intelektuāla skotu dzeja ar metaforām un atmiņām par mirušo mīļoto, kas man noteikti nenāca īstajā brīdī, jo tagad atceros tieši vienu dzejoli; toties uz vāka bija autore un lidmašīna.
 2. Gail Jones. Dreams of Speaking. Par retajām reizēm un retajiem cilvēkiem, kad patiešām var sarunāties, nevis tikai sapņot par to; par noslēgtiem ļaudīm, kam tomēr nepieciešama sabiedrība; par to, cik skaisti un cilvēcīgi ir tehnikas brīnumi.
 3. Paula Derrow, ed. Behind the Bedroom Door: Getting It, Giving It, Loving It, Missing It. Gana pārtikušas amerikānietes, kas pārsvarā naudu pelna, rakstot sieviešu žurnāliem, te profesionāli un it kā atklāti, reizēm pat pārlieku, stāsta par savu seksuālo dzīvi, kas dažbrīd ir aizkustinoša vai smieklīga, bet lielākoties – kā no TV vai žurnāla.
 4. Kate Chopin. The Awakening and Selected Stories. Stāsti par cita gadsimta amerikāniešu dzīvi un attiecībām; sekss ir nojaušams; uz spēles gan autore, gan viņas varones ir likušas daudz vairāk, un lasītāja arī iegūst nesalīdzināmi spēcīgākus iespaidus un atmiņas.
 5. Džons Apdaiks. Īstvikas raganas. Un vēl dažas amerikānietes un sekss, laika un interesantuma ziņā pa vidu abām iepriekšējām grāmatām; es teiktu, ka šis ir piemērs, kas sanāk (vai nesanāk), ja kāds vīrietis ar vieglu roku nolemj sacerēt romānu ar feministisku noskaņu; protams, rakstīt viņš prata.
 6. Lindsey Collen. The Rape of Sita. Un te to pašu ir nolēmusi kāda Āfrikas rakstniece, pievienojot klāt mitoloģiju un antikoloniālismu, un viņai sanākusi viena no spilgtākajām šomēnes lasītajām grāmatām.
 7. Wendy Cope. The River Girl. Humora pilns dzejojums par to, cik grūti klājas dzejnieku sievām un cik svarīga ir mūza; nezinu, kur iedvesmu smeļas autore, bet lasīšanā pavadītais laiks bija īss un patīkams.
 8. Sāra Dināna. Kurtizānes sabiedrotais. No vienas puses, grāmatā prostitūtas profesija ir izskaistināta kā pati Venēcijas kurtizāne, no otras – smiņķa indīgie dzīvsudraba tvaiki nav nedz pilnībā paslēpti, nedz tie aizsedz skaistu draudzību un vairākas drosmīgas sirdis.
 9. Maggie Gee. The Ice People. Antiutopijas un satīras krustojums, kurā ir gribēts pasacīt daudz par daudz, tā ka labās idejas pazūd, līdz galam neizteiktas.
 10. Dilys Rose. War Dolls. Kaut kā man neiet ar skotu literatūru, un arī šie stāsti, ar dažiem izņēmumiem, piemēram, to, kurā nesen šķīries fotogrāfs vairs neuzdrīkstas nedz nofotografēt savu mazo meitiņu kailu, nedz ļaut viņai pagulēt savā gultā, nedz daudz ko citu, ko nupat vēl mierīgi varēja atļauties, tātad arī šie stāsti mani īsti neaizkustināja, varbūt tāpēc, ka ir tik īsi un varoņi nepagūst iekrist sirdī, bet nu nez, Šopēnas stāsti arī nav gari…

 Starp citu, man sanāca noskatīties kādu mēneša tematikai ļoti atbilstošu filmu – The Dead Girl. Jāsaka uzreiz, tā ir spēcīga, bet arī ļoti drūma, īpaši pats sākums, jo kas gan priecīgs var būt stāstā par noslepkavotu meiteni un vairākām citām sievietēm, kuru dzīves uz ilgāku vai īsāku brīdi saskaras ar viņējo? Taču, lai gan visas sievietes ir cietušas, dažas pat neizsakāmi smagi, filmā viņu dzīvē pienāk pagrieziena punkts, un mēs varam cerēt, ka vismaz kādai turpmāk klāsies labāk. Vēl sāpīgāk kļūst uzzinot, ka filmas pamatā ir patiess notikums.

 Protams, man ir arī nojausma, ko es lasīšu šomēnes, piemēram, vismaz pusi no attēlā redzamajām grāmatām. Un vēl šo to, kas palicis ārpus kadra. Vienojošu motīvu grūti saskatīt, bet tur ir vairāki kriminālromāni un vairāki latviešu autoru darbi.

Posted on 03.04.2013, in Kas cits and tagged , . Bookmark the permalink. 1 komentārs.

 1. Cerams, ka par palikušajām marta grāmatām vēl būs ieraksti blogā. 🙂 Lai izdevies aprīlis!

  Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: