Ļaunākās bailes

Fay Weldon. Worst Fears. London: Flamingo, 1997 (1996). 218 lpp.

 Fejas Veldonas vārdu es mēdzu ik pa laikam kaut kur ieraudzīt un nodomāt, ka man viņa jāpalasa, taču, kā jau tas ar labajiem nodomiem mēdz notikt, es to allaž aizmirsu, līdz kādā jaukā dienā atcerējos īstajā vietā un laikā un tiku pie grāmatas. To viņai ir daudz, pāri par trīsdesmit, pirmā izdota 1967. gadā, kad autorei jau bija kādi 36 gadi. Veldona savas grāmatas potenciālo lasītāju ērtībām ir klasificējusi šādi: “Spooky (S); Funny (F); Sharp (SH); Intellectual (I); Literary (Lit); Feminist (Fem); Writer’s Presence (WP); Book Club (BC); Female Understanding (U)”, katrai kategorijai pievienojot vērtējumu skalā A-F, un “Worst Fears – a death uncovers mystery” ir izpelnījusies šādas atzīmes: U/a; Fem/b; Sh/b; Lit/b; F/c; I/c; WP/d; Sp/d. Lasītāju kluba tur patiešām nav, bet sievietes (lai gan feminismam es liktu zemāku atzīmi) gan ir.
 Viss sākas ar suni un divām sievietēm, kas brauc uz morgu apraudzīt nelaiķi Nedu Ludu. Neviena no viņām nav atraitne. Sērojošā Aleksandra, pagalam satriekta, sēž lauku mājās un nespēj noticēt, ka viņas mīlošais vīrs, skarbs teātra kritiķis un Ibsena speciālists, ir tik negaidīti nomiris ar sirdstrieku, kamēr viņa Londonā “Leļļu namā” tēloja Noru, ka ideālajai laulībai ir pienākušas beigas.
 Turpmākajās dienās viņa ir spiesta saprast, ka beigas patiešām ir klāt, turklāt varbūt jau krietnu laiku. Jo kā gan tas nākas, ka vīra līķi mājā ir atradusi viņas draudzene – agrā rītā? Un kāpēc ap māju grozās kāda cita sieviete, brīžiem puskaila? Kāpēc suns viņu neaprej? Kāpēc visi kaut ko noklusē? Vai šī sieviete, kas neatstājas no Aleksandras un apgalvo, ka ir bijusi Neda mīļākā un mīļotā, ir galīgi jukusi? Vai viņa ir bīstama? Vai Neds patiešām varētu būt gulējis ar tik bezformīgu un neinteresantu būtni? Kas īsti rakstīts testamentā? Un tā joprojām.

  In the belief that a woman had to be beautiful, and sensuous, and witty, and wonderful, in order to trigger real love, erotic love, the kind of emotional drama that ran through to the heart of the universe, the hot line to the source of life itself, the in-love kind, Alexandra had been wrong. More, she had shown herself to be vain, and foolish, and shallow, and Ned had noticed. Not that his noticing had anything to do with it. You did not love necessarily where you were admired: or cease to love when admiration failed. Love came and went; it was there or it wasn’t. The blessing of the gods, and their curse.

  No romāna sanāktu laba filma, ironisks psiholoģiskais trilleris ar vairākām ļoti spilgtām ainām. Lasot visu laiku ir vēlme uzzināt, kas īsti notiks tālāk un kas patiesībā ir noticis iepriekš. Aleksandra īsā laika sprīdī zaudē gandrīz visu un pamanās izdarīt ne vienu vien nepareizu gājienu. Izrādās, ka līdz šim viņa nav pievērsusi vērību un sapratusi, kas notiek viņas acu priekšā. Tā kā vai visi apkārtējie azotē auklē pa čūskiņai, tas kļūst bīstami. Tomēr viņa nav arī nekāda sieviete baltā vai Justīne, kas vienkārši cieš, jo ir tik labas, kamēr visi pārējie – slikti. Aleksandra nav nekāda pozitīvā varone vai maigā būtne, un tieši tāpēc viņai var just līdzi. Viņa arī ir spējīga pati parūpēties par sevi un, kā atklājas, ir uzturējusi ģimeni, lai gan arī šis fakts nu nāk par sliktu – kas tā par sievieti, kas atstāj vīru mājās vienu un pati dodas apmierināt savu godkāri uz Londonas skatuves, pagorīt dibenu un (kailas!) krūtis tā tur seksīgā aktiera priekšā (un tas nekas, ka viņš izliekas par geju)? Skaidrs, ka vīram nepieciešama kāda sievišķīgāka būtne.
 Grāmatā var ieskatīties ar gūgles palīdzību.
  Lai gan man ir mazliet bail, ka Veldonas grāmatas varētu izrādīties pārlieku līdzīgas cita citai, es nenocietos un jau uzmeklēju nākamo.

Posted on 25.05.2013, in Angliski and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 komentāri.

  1. macosvalodas

    Uzraksti arī par nākamo! Es arī mēdzu nodomāt, ka man Veldone jāpalasa, bet nevienu viņas grāmatu līdz šim neesmu izlasījusi.

    Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: