Pasaule un citas vietas

Jeanette Winterson. The World and Other Places. Il. Mare J. Cohen, Kate Swan. Toronto: Vintage Canada, 2000 (1998). 228 lpp.

  Vintersone man vienkārši ļoti patīk, bet viņas stāstus es nebiju lasījusi. Tā man šķita. Patiesībā viņai patīk stāsti stāstā, un ne vienā vien romānā kā 1001 nakts pasakās ir ievīti mazāki pastāstiņi, līdzības un pasakas. Daļa šajā krājumā ievietoto stāstu tiem ir ļoti līdzīgi. Daļa vairāk atgādina pašus romānus, tikai saīsinātā variantā. Kādā pat darbojas tās pašas personas, kas manis vēl nelasītajā grāmatā, kura stāv uz palodzes (tā es sākšu pasauli skatīt pavisam dīvainās krāsās). Stāsti patiešām ir ļoti dažādi un vintersoniski: ir gan mazliet lesbisma, gan mitoloģisma, gan jauna, reliģiozi audzināta meitenīte (kurai ir sātanisks iedomu trusis Ezra ar baltu kažociņu un melnummelnu sirdi), gan fantastiskas pasaules, gan distopija, gan mīlestība (ko Ziemsvētku feja gatava piedāvāt no kataloga). Noskaņas un detaļas. Skaista, dzejiska valoda un prasme radīt stāstu no nekā. Sen zināmi sižeti jaunās nokrāsās un infodampings, kas ir tik negaidīts, ka ir tieši īstajā vietā:

  I know we are walking home by a roundabout route, but after I bought my paper this morning I decided to go to the park and feed the rubber ducks. The real ducks died because so many people were feeding them in the new twenty-four-hour working day that not a drake nor a duck had a moment to itself. Some sank under the weight of soggy bread, others exploded. The rubber variety are much more adaptable.

  Un vispār tur nav nekā lieka (bet, kā jau teicu, man V. ļoti patīk). Šī varētu būt laba pirmā Vintersones grāmata, jo te labi redzams, ko un kā viņa raksta, un ne tikai sievietēm. Ak, un tā sākas ar stāstu par kucēnu (tā sākums lasāms šeit), kura dēļ es atkal sapņainām acīm skatīšos uz ceļā satiktajiem suņiem.

Posted on 14.07.2013, in Angliski and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: