Sievietes-sātana dzīve un mīlestības

Feja Veldone. Sievietes-sātana dzīve un mīlestības. Tulk. Inguna Jansone, il. Andris Lamsters. R.: Sprīdītis, 1995. (Fay Weldon. The Life and Loves of a She-Devil. 1983.) 288 lpp.
Fay Weldon. Down Among the Women. Chicago: Academy Chicago Publishers, 1991 (1972). 216 lpp.

  Tāda sajūta, ka pēdējā laikā es par sievietēm vien rakstu, tomēr tā nav tiesa. Lai nu kā, būs arī par vīriešiem, bet ne šoreiz. Tagadīt ļoti īsi par sievietēm, jo tieši par viņām raksta Feja Veldone.
  “Sievietes-sātana dzīve un mīlestības”, šķiet, ir viņas pazīstamākā grāmata, pēc kuras motīviem uzņemts miniseriāls un kinofilma un kas jau pirms krietna laika, izrādās, izdota arī latviski – potenciālajai mērķauditorijai ne visai saistošā noformējumā. Dīvainā kārtā no visām trim jau izlasītajām Veldones grāmatām (lasīšu vēl, bet pēc kāda laika, ne tūlīt) šī man patika vismazāk. Iespējams, es visu uztvēru pārlieku nopietni. Veldonei vispār raksturīgs (teica jaunizceptā FV speciāliste) padrūms humors (un par to viņai cepumiņi), bet šis romāns ir fantastiska parodija. Kad garo, neveiklo, neglīto Rutu pamet vīrs, atstājot sievu, bērnus un mājdzīvniekus ar neapmaksātiem rēķiniem un bez naudas, bet pats pārceļoties uz savas klientes, romantisku romānu autores, maziņas, smukiņas bagātnieces romantisko mājokli, kas ierīkots jūras krastā vecā bākā, Rutai sākas pilnībā jauna dzīve, jo veco viņa pati pārvērš pelnos, parūpējoties arī par to, lai vīrs nesaņemtu apdrošināšanas atlīdzību.
  Rutas izdarības ir aizraujošas, iztēle – spēcīga un ļaunīga (galu galā viņu vada atriebības alkas), bet mani mulsina gan vēlme iznīcināt sievieti, pie kuras aizgājis vīrs (protams, nevar izslēgt iespēju, ka te autore pati atriebjas daudz lasītajai un pelnošajai medaino romāniņu sacerētājai, kuras apraksts lasāms šeit; un neuzticīgais vīrs arī dabū ciest), it kā tieši viņa būtu pie visa vainīga, gan – vēl jo vairāk – pārtapt viņas kopijā. Lai gan Ruta apgalvo, ka tieši tāda viņa iekšēji jūtoties, man tas atgādina padošanos.


  “Down Among the Women” darbība sākas 1950. gados, kad jau sen kreisi un feminiski noskaņotās Vondas meita Skārleta dzemdē ārlaulības bērnu. Sava tēva, bijušā mākslinieka (Vonda apgalvo, ka viņš esot pārdevies buržuāziskiem sīkpilsoņiem, sākdams gleznot plikas sievietes), nu veiksmīga reklāmas darboņa, un viņa jaunās sievas (Skārletas vecumā, precējusies deviņus mēnešus, arī gatavojas dzemdēt) laulības gultā. Pulciņš Skārletas draudzeņu solās viņu atbalstīt, bet šī iedoma ātri pāriet, jo viņām pietiek pašām savu likstu un klapatu ar vīriešiem. Romāna virsraksts kā refrēns skan cauri visai grāmatai, un varbūt vīrietis ir vai šķiet vienīgā iespēja pakāpties augšup no pašas apakšas, tikai izvēlētie objekti nav tam īsti piemēroti, un pašas sievietes arī nav cita citai kā māsas un reizēm izturas stipri dīvaini.
  Veldonei var pārmest negatīvus vīriešu tēlus, bet ne sieviešu idealizēšanu. Drīzāk viņa kritiski izturas pret visu sabiedrību, ko apraksta nesaudzīgi, brīžiem bezcerīgi drūmās krāsas, bet vienlaikus arī pārsteidzoši, smieklīgi un izklaidējoši. Domāju, ka viņu gluži labi var lasīt arī vīrieši. Man viņas teksti dažbrīd šķita gan pārspīlēti, gan varbūt drusku muļķīgi, bet tie rosināja pārdomas un reizēm vēlmi pastrīdēties.

Posted on 01.08.2013, in Angliski, Latviski and tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink. 3 komentāri.

  1. Ak Dievs, cik šausmīgs vāks tai “Sprīdīša” izdotajai grāmatai. Diez vai to ņemtu grāmatnīcā, ja neko nezinātu par autori.

    Patīk

  2. Apžēliņ, šito šausmīgo vāku es atceros kādreiz redzējusi grāmatnīcā, bet tad pat prātā nenāca, ka tas varētu būt kaut kas lasāms.

    Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: