Zelta karaļvalstis

Mārgarita Drable. Zelta karaļvalstis. Tulk. Elfrīda Melbārzde, il. Arnis Kilbloks. R.: Zvaigzne ABC, 2008. (Margaret Drabble. Realms of Gold. 1975.) 400 lpp.

  Es dikti sen neko tādu nebiju lasījusi. Frānsisa, romāna galvenā varone, ceļojot “nemēdza lasīt neko sevišķi nopietnu, bet arī ne gluži lubeni”, tātad, teiksim, Airisu Mērdoku vai Virdžīniju Vulfu. Šķiet, viņa būtu varējusi izvēlēties arī Drabli, kas sniegtu vairāk gaišuma nekā abas minētās autores, jo, lai gan romānā mirst gan zīdainis, gan suns, gan vēl daži un Frānsisa vispār ir arheoloģe, kas rakājas pa veciem kapiem un sev līdzi staipa gan dikti vecu pirksta kauliņu (kabatā), gan bijušā mīļākā liekos zobus (uzkārtus kaklā), tomēr grāmatas noskaņa ir ļoti pozitīva (bet nekādā gadījumā ne salda) un beigas – labas.
 Grāmatas apraksta veidotājs izvēlējies to nosaukt par mīlas stāstu, un no vienas puses viņam ir taisnība, jo sižetu kopā satur tas, kā Frānsisa ilgojas pēc Karela un viņš – pēc Frānsisas, bet man tas nešķita galvenais, lai gan man būtu grūti pateikt, kas tad īsti bija svarīgākais. Lielāko daļu teksta lasītāja pavada ne gluži Frānsisas (un bez visa jau minētā viņa ir arī šķirtene, kas audzina četrus bērnus) galvā, bet kaut kur ļoti tuvu tai, un tur ir diezgan interesanti, jo zinātne un izrakumi mijas ar kleitām un vīriešiem, un zobu sāpēm. Pa vidam vēstītāja iepazīstina ar dažiem Fr. radiem, un dažbrīd tas šķiet diezgan nesaistīti ar pārējo tekstu, bet tā nu gluži nav/tāda tā dzīve ir.
 Vārdu sakot, es drīzāk teiktu, ka tas ir stāsts par sievieti, kas prata būt laimīga un nodzīvot piepildītu dzīvi (kaut arī ne visas viņas izvēles man šķita jaukas).
 Tulkojumā jaušama patīkama vecā skola, ko sabojā tikai pāris vietas, kurās gribas iesaukties: “¡Madre mía! Kāds vēl radioaktīvais karbons?”

Posted on 31.08.2013, in Latviski and tagged , , , , . Bookmark the permalink. 2 komentāri.

  1. Lasīju pirms dažiem gadiem un man tā grāmata patika. Tāds labs un prātīgs lasāmgabals, lai gan saturs īpaši daudz atmiņā neaizķērās.

    Patīk

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: