Neskati grāmatu pēc vāka, nosaukuma un izdevniecības

Juhanna Nilsone. Rozes skaistās un ilgotās. Tulk. Dace Deniņa. Il. Artūrs Zariņš. R.: Kontinents, 2013. (Johanna Nilsson. SOS från mänskligheten, 2008.) 347 lpp.

 Es patiesi nesaprotu, kāpēc grāmatas slēpj no to mērķauditorijas. Protams, man ir nojausma, ka tas tiek darīts, lai pārdotu romānu tiem (tām), kas ieraduši/as pirkt attiecīgā apgāda preci, bet tak skaidrs, ka cilvēks, kas gribējis vieglu un romantisku lasāmvielu, aplauzīsies, saskāries ar skandināvu sabiedrības grūtībām un samērā saraustīto tekstu (lai gan tas varētu atgādināt seriālus, tātad būt komforta zonā). Subversīvā cerībā šādi paplašināt lasītāju apvārsni un varbūt pievērst viņus kaut kam jaunam? (Es, piemēram, neko tik pozitīvu sen nebiju lasījusi, bet tāpat, vāka bildi meklēdama, uzgāju atsauksmes par depresitivāti un to, ka visus šitos narkomānus vajagot apšaut jau maziņus.) Bet vai par tiem, kas izlasītu grāmatu, ja tai nebūtu tik krasi pārveidots nosaukums (oriģinālā ir “Cilvēces SOS” vai kas tamlīdzīgs) un vākam būtu kāda saistība ar tekstu (rozes tur ir, bet tetovētas, un tā dūdiņa…), nevienam nesāp sirds, ko?
 Tātad romānā ir vesela kaudze personāžu (lai gan daudz mazāk nekā “La colmena”), kas gandrīz visi ir saistīti ar Benjaminu, kurš viņus nesavtīgi mīl – par atlīdzību. Piemēram, palīdz novilkt mēteli un kurpes un aizmigt. Vai pamīlējas un parunājas. Un par katru mīlēto cilvēku uztetovē sev kādu rozi vai liliju. Tāda ļoti ķermeniska psihoterapija un, kas skaistākais, veiksmīga, jo šie cilvēki tiešām tiek līdz brīdim, kad spēj mainīt savu dzīvi, aiziet prom vai atjaunot sastāvējušās attiecības, pārtraukt meklēt to, kas pazudis, atrast to, kas bija vajadzīgs, uzticēties citiem un palīdzēt viņiem, vārdu sakot, nepalikt bēdās, skumjās vai bezcerībā, bet atļauties būt laimīgiem un priecīgiem, dikti nenodarot pāri citiem. Un tas – vismaz literatūrā – nemaz tik bieži negadās. Varbūt tā skandināvu sabiedrība nemaz nav tik bezcerīga, kā viņiem patīk izrādīties.

Lasu: Camilo José Cela. La colmena.

Klausos:

Posted on 06.03.2015, in Latviski and tagged , , . Bookmark the permalink. 2 komentāri.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: