Lācis. Un sieviete

Marian Engel “Bear“. Afterword by Aritha van Herk. Painting: Study for Northern River by Tom Thomson. Toronto: McClelland & Stewart, 1990 (1976).

Manās abās grāmatās par lāčiem ir pieminēts šis vairs ne tik jaunais romāns. Kā man bija to neizlasīt? Protams, ka es grāmatu sameklēju un kādu vakaru, vīlusies citviet piesolītā erotikā, izlasīju. Gultā, kaut arī tā būtu ideāla līdzi ņemamā grāmata, kas ietilptu pat rokassomiņā, un tāda izmēra grāmatas es taupu sabiedriskajam transportam. Starp citu, erotiskās ainas nav tādas, kas varētu radīt neērtības tramvajā, jo autores iecerētais seksa stāsts izvērtās citādi, kad tajā ienāca lācis.
Sākumā bija pusmūža arhivāre Lū, kas dienas pavadīja kāda Toronto vēstures institūta pagrabistabā, kur kļuva aizvien bālāka un sagurušāka. Reizi nedēļā viņa uz rakstāmgalda atdevās institūta direktoram, pieraugot, lai apakšā nepatrāpītos vērtīgākās kartes. Pirms tam viņai bija bijušas vairākas traumatiskas attiecības un žurnālistes darbs, no kura Lū aizgāja, lai darītu ko noderīgāku: sakārtotu citu mūžus. Kad institūts saņēma dāvinājumā māju ar bibliotēku, kurā varētu būt materiāli par pirmajiem kolonistiem, Lū devās uz ziemeļiem uzskaitīt jaunieguvumus. Vienu īsu vasaru viņa pavadīja Ontario ziemeļos, astoņstūrainā mājā (tāda veicinot smadzeņu darbību) uz salas, kur bija tikai vēl viens iemītnieks, un tas pats mitinājās būdiņā pie ķēdes. Lācis. Liels, padzīvojis tēviņš.
Varbūt tāpēc, ka Lū piemita tieksme uz draudīgām situācijām un attiecībām, viņa neklausījās brīdinājumos un ar lāci iedraudzējās. Veda peldēt, ļāva nolaizīt roku, un kādu vakaru lācis uzkāpa bibliotēkā, kur ērti un ierasti iekārtojās pie kamīna. Lū tikmēr kataloģizēja grāmatas, kuru krājums atspoguļoja pastīvā 19. gs. Anglijas intelektuāļa prātu, un rūpīgi iereģistrēja visas no tām izkritušās lapiņas ar dīvainām ziņām par lāčiem, un aizvien vairāk iemīļoja lielo dzīvnieku. Vienlaikus viņa zaudēja liekos taukus un jutās aizvien spirgtāka. Gluži kā atdzimusi. Kā nekā lāči cita starpā ir atdzimšanas simbols. Vasarai nākot uz beigām, Lū pavērās vīrieša portretā pie sienas un secināja, ka viņa esot atguvusi sieviešu erotismu, ko vīrieši tām atņēmuši kā tikai viņiem piemītošu īpašību. Pēcvārdā teikts, ka pirms “Lāča” kanādiešu literatūrā sieviete sevi ir izpratusi, sevi atradusi tikai saistībā ar vīrieti. Pārvērtējot savu dzīvi un atrodot jaunu ceļu, Lū nav viena pati, bet lācis nav vīrietis. Viņš ir mūžam mainīgs, brīžam vairāk atgādina sievieti, un dzīvnieka sejā Lū spēj iztēloties visu, ko vēlas. Varbūt viņa lāci izmanto, lai atriebtos par vīriešu sagādātajām sāpēm. Katrā ziņā no lāča viedokļa šīs attiecības man nemaz tik jaukas nelikās.
Bet par lāci mēs tikpat neko daudz uzzināt nevaram, viņš nepateiks. Atliek domāt par Lū, kuras prāta valstībā negaidot ienācis dzīvniecisks jutekliskums: it kā pieradināts, tomēr zem virsējā slāņa gluži mežonīgs. Viņa kārtējo reizi ļaujas briesmām, taču tagad iemācās saskatīt robežu un to nepārkāpt.
Ja ir vēlme pēc pornogrāfijas, tīmeklī var viegli atrast daudz pikantākus tekstus. Šis drīzāk ir stāsts par pašdziedināšanos, par sacelšanos un atdzimšanu. Par māju, kurā nav noslēpuma, un dzīvnieku, kurā sieviete tādu spēj saskatīt. Par tūristiem un vietējiem iedzīvotājiem, un Kanādas dabu, ko uz pilsētu līdzi nepaņemt, bet kas tāpat spēj padarīt dzīvi tajā vienkāršāku. Par to, kā piejaucēt un samierināt ķermeni, prātu un pagrabā noputējušās atmiņas un skeletu. Par to, ka pusmūžā vēl nekas nav par vēlu.
Grāmatā, kas iekļuvusi kanādiešu literatūras desmit slavenāko seksa ainu sarakstā, var ieskatīties “Google Books“.

Posted on 18.10.2011, in Angliski and tagged , , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: