Stāstnieks

Šells Jūhansons “Stāstnieks“. Tulk. Daina Krasovska, il. Aivars Plotka. Rīga: Jāņa Rozes apgāds, 2005. (Kjell Johansson “Huset vid flon”. 1997.) 269 lpp.

    Kas gan literatūrā varētu būt nepatīkamāks par grāmatu, kurā bērns stāsta par savu dzērāju tēvu? Daudz kas. Kaut vai tāpēc, ka vienmēr var būt vēl sliktāk. Tomēr lasīt “Stāstnieku” es nemaz nesteidzos, bet velti. Tā nav grāmata par to, cik mums bija slikti, tā ir grāmata par to, kā mēs mīlējām cits citu. Vismaz kādu laiku.
    Ir pēckara gadi, un arī Zviedrijā daudziem vēl klājas ļoti grūti. Mazais Jūhansonu puika ar māsu Ēvu, mammu un viņas vecākiem dzīvo trūcīgā Stokholmas nostūrī, ko sauc tik dzejiski — par Jāņvainagu, un pat tur apkārtējie uz viņiem noraugās no augšas. Viņi ir galīgi nabagi, kam plašākas sabiedrības vietā lielākoties jāiztiek pašiem ar sevi un grāmatām, un tas ģimenei padodas gluži labi.
    Mamma lasa nepārtraukti un arī bērnus aplipina ar šo kaiti. Lasīšana viņiem palīdz izdzīvot un nepadoties, beidzot sajusties kā pilnvērtīgiem sabiedrības locekļiem. Grāmatām un bibliotēkām ir būtiska loma Jūhansonu ģimenes dzīvē.

    Kaut arī centāmies uzvesties kā visi citi apmeklētāji, tas mums īsti nepadevās. Mēs sapratām, ka neesam šeit īsti vēlami.
    Bibliotekāre pētīja mūs ar aizdomu pilnu skatienu. Sekoja mums, izlikdamās, ka liek atpakaļ plauktos lasītāju atdotās grāmatas, un noklausījās kluso, tomēr dedzīgo strīdu starp mammu un vecomāti — kārtējo reizi par to, kurš no Martinsoniem ir lielāks rakstnieks — Harijs vai Moa. Es pašķielēju uz bibliotekāri, šķita, ka mūs drīz vien izsviedīs no šejienes. Bet nekā tamlīdzīga — vai tas ir tik būtiski? Viņi abi taču raksta brīnišķīgi. Starp citu, vai esat lasījušas… Un tad jau saruna izvērtās garu garā. Te mēs bijām laipni gaidīti.
[..]
    Bibliotēkas apmeklējums rada svinīgumu un vienlaikus ļauj izjust lielu prieku, varbūt pat laimi? Skaidrs, ka mēs jutāmies laimīgi, lēnām klīzdami pa bibliotēku, izšķirdamies un katrs atsevišķi piedzīvodami svētbrīdi pie reliģijas vai filozofijas un psiholoģijas nodaļas, bet reizēm atkal satikdamies ejās pie zviedru vai tulkotās daiļliteratūras. [..]
    Atverot burvju šķirstu — grāmatu, pretī vējo jūras smarža un kaiju klaigas, skan atiešanas signāli un tiek raisītas tauvas.

    Tad kādu dienu uzrodas tēvs, līdzi nesdams jūrnieka lādi, jaunus palagus (mamma gan krāja naudu, lai tos nopirktu, taču beigās tikpat iegādājās grāmatas) un stāstus. Kur visur viņš nebija bijis, ko tik nebija redzējis un piedzīvojis… Mamma ir laimīga, un tēvs rosās pa māju, labo satrupējušos rāmjus un ievelk bērnus, kas ātri vien pieķeras svešajam vīrietim, dažādos dīvainos piedzīvojumos.
    Tomēr pastāvīgu algotu darbu tēvs nedabū, no visām vietām viņš aiziet vai varbūt viņu padzen, un viņš aizvien biežāk un aizvien vairāk iedzer. Šarmantais vīrietis pamazām degradējas. Pasakainie stāsti pārvēršas par prastiem meliem, mīlestības vietā sieva saņem sitienus. Ģimene kaimiņu acīs noslīd vēl zemāk. Kādu vasaru sociālie darbinieki zēnu pat aizsūta uz audžuģimeni laukos. Sākumā taču bija tik labi un jautri, bet tagad…

Divi kļūdas pēc radīti cilvēciņi izsaka savas vēlēšanās — kaut tēvs nekad nebūtu atgriezies no jūras — labāk, ja viņš būtu miris, būtu kāds to velnu nosmacējis, kamēr šis guļ un ir pārāk piesūcies, lai pretotos.

    Tēva pagrimuma apraksts ir iespaidīgs, un grāmatā ir patiešām drūmas ainas, taču pirms tam ir bijis arī daudz gādības un prieka, tāpēc, lasot “Stāstnieku”, mani pārņēma negaidīti gaiša sajūta, kas saglabājās līdz pašām beigām. Nu, kaut vai šīs atziņas dēļ:

Tā sacīt, grāmatu mīļotāji vienmēr cits citu atradīs.

    Rimands Ceplis savā recenzijā piekasās tulkojumam, bet es, atzīšos, kartupeļu retināšanu nemaz nepamanīju; plāno pipuku gan (kā nu ne!), taču nolēmu, ka tas ne ar ko nav sliktāks par plānu degunu.

Posted on 23.02.2012, in Latviski and tagged , , , , , . Bookmark the permalink. Komentēt.

Bet man šķiet tā:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: